Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. március 1. 11:31 Világ

Olyan géppel háborúzik egy atomhatalom, amelyet mi már rég kikukáztunk

Kissé váratlanul forrósodott fel ismét a helyzet Kasmírban India és Pakisztán között, miután egy pakisztáni gyökerű terrorszervezet február közepén megtámadott egy indiai félkatonai gépkocsioszlopot, megölve 40 embert, mintegy kéttucatot pedig megsebesítve. A megtorlás nem váratott magára sokáig, amelynek nyomán kisebbfajta légi háború bontakozott ki a két ország között.

Február 26-án az indiai légierő Mirage 2000 típusú repülőgépei hajtottak végre légicsapást Kasmír pakisztáni ellenőrzés alatt álló részén a támadást magára vállaló terrorszervezet bázisa ellen. Az indiaiak sikeresnek ítélték meg az akciót, míg a pakisztániak szerint semmifajta kárt nem okoztak a bombák.

Az ezt követő eseményekről is ellentmondásosak a beszámolók, az egyetlen biztos pont, hogy a pakisztániak lelőttek egy indiai MiG-21-est, a pilótáját pedig elfogták. A pakisztániak azt állítják, hogy lelőttek egy másik, ugyanilyen típusú indiai vadászgépet is, amit India tagad. Emellett azt állítja, hogy lelőtt egy pakisztáni F-16-ost, amit viszont Pakisztán nem ismer el.

Biztosan kell még némi idő, hogy ezekben a kérdésekben tisztán lehessen látni, mindenesetre érdekes, hogy milyen gépek csaptak össze. Pakisztáni részről egyébként még ez is vitatott, az ország légiereje azt állítja, hogy a térségben nem is használt F-16-osokat. A széles körben elterjedt amerikai típus (egyik változata) a francia gyártmányú Mirage 2000-essel együtt egyébként az első Orbán-kormány idején versenyben volt a magyar vadászgéptenderen, amelyen végül a svéd Gripen futott be.

A szovjet MiG-21-eseket ennél is jobban ismerhetjük, évtizedeken át ezek képezték a magyar légierő gerincét,

végül 2000-ben vonták ki a típust a hazai állományból. A tervezését tekintve az 50-es évekből származó gép – természetesen korszerűsített formában – valamennyire még tartja magát a térségünkben is, Románia és Horvátország hadrendben tartja, bár már folyamatban van a leváltásuk.

India nemcsak vásárolta a típust a Szovjetuniótól, hanem saját maga is gyártotta, és ma már messze ez az ország számít a legnagyobb MiG-21-üzemeltetőnek. Ami meglehetősen érdekes annak fényében, hogy egy atomhatalomról és a világ egyik leggyorsabb gazdasági növekedését felmutató országáról van szó. A MiG-21-es ugyanis minden korszerűsítése ellenére összességében elavult konstrukciónak számít, csapnivaló baleseti statisztikával, így furcsa, hogy az indiai légierő ezt küldte a presztízse szempontjából létfontosságú harcba, miközben sokkal korszerűbb gépekkel is rendelkezik, például az orosz Szu-30-asokkal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ F-16 india légiharc MiG-21 Mirage-2000 Pakisztán Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Váczi István
2024. október 4. 14:42 Világ

Elbukott a magyar-német blokk, jöhet a kínai ellencsapás az autóipari vámok miatt

Nem sikerült újabb szövetségeseket találni, így maradnak a vámok a kínai elektromos autókkal szemben. Kérdés, hogy mit lép válaszként Kína.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.