Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 23. 11:39 Világ

Stabilabb lenne a pénzügyi rendszer, ha több női vezetője lenne

A nők a globális pénzügyi intézményrendszer minden szintjén alulreprezentáltak, az ügyfelektől a bankvezetőkön át a szabályozókig, pedig ha több nő venne részt a pénzügyi rendszer körforgásában, annak a nemek közötti egyenlőtlenség felszámolásán túl más előnyei is lennének – írja blogján az IMF egy új kutatása alapján.

A tanulmányban arra jutottak, hogy az egyenlőtlenségek csökkentése a bankrendszer stabilitásának erősítését és a gazdasági növekedést is támogatná. Emellett akár a monetáris és költségvetési politika is hatékonyabbá válhatna a nők részvételével.

A szervezet egy 2016-os felmérése szerint a betétesek és a hitelfelvevők mindössze 40 százalékát adják nők a világon, igaz, régiónként és országonként jelentősek az eltérések. Például Brazíliában a hitelfelvevők 51 százaléka nő, de Pakisztánban ez az arány csak 8 százalék.

Számos kutatás támasztja alá, hogy gazdasági és társadalmi haszonnal is jár, ha a nők is hozzáférhetnek a pénzügyi rendszerhez. Kenyában például a számlát nyitó női kereskedők többet fektettek be az üzletükbe, míg Nepálban a nők által vezetett háztartások többet költenek oktatásra, ha rendelkeznek megtakarítási számlával. Ezek a példák jól mutatják, hogy a pénzügyi szolgáltatások hogyan segíthetik a gazdasági növekedést. 

Nemcsak ügyfél oldalon, hanem a banki és a bankfelügyeleti vezetői állásokban is sokkal kevesebb a nő, mint a férfi. A pénzügyi intézmények vezérigazgatói között kevesebb mint 2 százalék a nő, míg a menedzsmenttagokon belül belül kevesebb mint 20 százalék. A bankfelügyeleti szerveknél is alacsony a nők aránya, mindössze 17 százalék volt 2015-ben.

A területi különbség persze itt is jelentősek lehetnek. A Fekete-afrikai országokban például a legmagasabb a női bankvezetők aránya, míg Latin-Amerikában és a Karib-térségben a legalacsonyabb. A fejlett gazdaságok e tekintetben középen helyezkednek el.

A vezetői állásoknál tapasztalt nemek közötti egyenlőtlenség a tanulmány szerint befolyásolja a bankrendszer stabilitását is. Ugyanis az IMF tanulmányában azt találták, hogy az a bank, ahol több a női menedzsmenttag, ott nagyobb a tőkepuffer, kevesebb a nemteljesítő hitelek aránya és a stressztesztek eredménye is jobb. Hasonló kapcsolatot fedeztek fel a banki stabilitás és a nők felügyeleti szerepvállalása között is.

És hogy mi a magyarázat erre? Az tanulmány szerzői szerint négy lehetséges válasz van:

  • A nők lehet, hogy jobb kockázatkezelők, mint a férfiak.
  • A diszkriminatív toborzási gyakorlatok miatt lehet, hogy az a kevés nő, aki a pénzügyi szektorban feljut a ranglétrán, magasabban képzett vagy tapasztaltabb, mint férfi társai.
  • Ha több nő van a vezetésben, az színesíti a gondolkodást, ami jobb döntésekhez vezet.
  • Azok az intézmények, ahol több nő ül vezetői szerepben, alapból jobban szervezett intézmények lehetnek.

A tanulmány és a kapcsolódó szakirodalom alapján azt találták, hogy a megfigyelhető nagyobb stabilitás valószínűleg amiatt van, hogy a nők gondolkodásmódja színesíti az eszmecserét, de a diszkriminatív toborzási gyakorlat is hozzájárul, ami miatt csak nagyon magasan képzett, illetve sok szakmai tapasztalattal rendelkező nőket vesznek fel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ nők pénzügyi szektor Világgazdasági Fórum Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.