Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. augusztus 7. 16:27 Világ

Külső segítségre szorulhat Törökország, ha Erdogan továbbra is visszatartja a kamatemelést

A hét elején újabb mélységbe zuhant a török líra a dollárral szemben, így az árfolyam tavaly év végéhez képest már 40 százalékot gyengült. Ugyan a legújabb gyengülési hullámhoz az USA és Törökország között fennálló diplomáciai konfliktus is hozzájárul, az igazi bajok ennél sokkal nagyobbak.

A piacok leginkább a török folyó fizetési mérleg hiánya miatt aggódnak, ami példátlan mértékű a feltörekvő országok csoportjában. Az elmúlt évek gazdasági növekedését legfőképp dollárhitelekből finanszírozta a gazdaság, ami most elkezdett visszaütni.

Forrás: Yahoo Finance

A török vállalatok erősen el vannak adósodva dollárban, így a líra gyengülése miatt egyre nehezebben tudják visszafizetni a devizahiteleiket. A török fizetőeszköz gyengülése miatt az infláció is elszaladt, ami most már a jegybanki célkitűzés háromszorosára rúg, és a reálkamatlábat 2 százalék alá küldte.

A központi bank azzal reagált a líraesés legújabb hullámára, hogy a szabályok módosításával egy kis dollárlikviditást biztosított a bankoknak, ám ez kevésnek bizonyul ahhoz, hogy megvédje a gazdaságot, sőt, valószínűleg csak tovább gyengíti a lírát.

Egy Bloombergnek nyilatkozó piaci szakértő szerint Törökország igazi problémái a gazdasági helyzetéből adódnak, illetve abból, hogy a jegybanki függetlenség nem létezik és szigorúbb költségvetési politikával sem próbálkoznak. Pedig mindkettő szükséges lenne ahhoz, hogy stabilizálják az eszközárakat (a líra mellett a török tőzsde és a török kamatok is szakadnak).

A lényegében teljhatalmat kiépített Recep Tayyip Erdogan elnök régóta határozottan ellenzi a kamatemelést, és a befektetők attól tartanak, hogy a most kimondottan szükséges szigorításnak is az útjába állhat. A török elnök sajátosan gondolkodik a monetáris politikáról, például azt gondolja, hogy a kamatcsökkentés enyhíti az inflációt. Eközben a költségvetési politikában félelmetes költekezési hullámba kezdett, az elismert szakembereket családtagjaira cseréli a kormányában.

A török jegybank legközelebb szeptember 13-án ülésezik.

Ha Erdogan nem gondolja meg magát, valószínűtlen, hogy a török monetáris hatóság önállóan cselekedne és kamatot emelene. Éppen ezért több közgazdász tart attól, hogy Törökország csak közelebb kerül ahhoz a ponthoz, amikor az IMF-hez kell segítségért fordulnia, és hogy akár tőkekorlátozások bevezetésére is sor kerülhet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ líra recep tayyip erdogan Törökország válság Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.