Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. július 25. 11:48 Világ

Akár több tízmilliós bónuszokat is fizetnek a brit cégek, hogy megtartsák a képzett európai dolgozókat

Amióta a britek megszavazták, hogy kilépnek az Európai Unióból, a brit vállalatok egyre nehezebben tudják megszerezni vagy akár megtartani a képzett uniós munkavállalókat. Éppen ezért kénytelenek plusz juttatásokat kínálni: a Migrate UK ügyvédi iroda felmérése szerint 2016 nyara óta 10-ből 6 vállalat emelte a fizetéseket, osztott bónuszt, vagy vállalta be a munkavállaló tandíjának finanszírozását emiatt. Néhány vállalat 100 ezer fontos (37 millió forintos) bónuszt is osztott, hogy bebiztosítsa legjobb munkavállalóit – írja az Independent.

Az ezer HR-igazgató részvételével készült felmérés szerint a vállalatok 39 százaléka már vesztett el uniós munkavállalót a Brexit miatt, ők hazaköltöztek vagy másik uniós országba mentek dolgozni.

A legrosszabbul a pénzügyi szolgáltató szektort érinti, hogy visszaesett az uniós munkaerő beáramlása, itt a cégek 83 százaléka jelezte, hogy gondban van a toborzással. A feldolgozóipari cégek több mint kétharmada, a jogi irodák 63 százaléka, míg az IT-cégek 79 százaléka is azt mondta, hogy most nehezebb képzett munkaerőt találni.

Többféle ösztönzőt is bevetnek az uniós dolgozók megtartásáért a brit vállalatok: 12 százalékuk magasabb fizetésekkel, 16 százalékuk magasabb bónusszal próbálkozik. Ötből majdnem egy vállalat egészségügyi biztosítást, 9 százalék plusz szabadságot és ingyen szállást, valamint 7 százalék már tandíj-támogatást is kínált.

A Brexit miatti bizonytalanság és font leértékelődése miatt tavaly ötéves mélypontra, 101 ezerre esett az uniós tagországokból az Egyesült Királyságba áramló nettó bevándorló népesség száma. A képzett munkaerő-utánpótlás csökkenése pedig már most sokba kerül a brit vállalatoknak.

A felmérésben résztvevő vállalatok 5 ezer fonttól 100 ezer font (1,8-37,7 millió forint) értékig terjedő munkavállalói ösztönzőket vetettek eddig be, a legmagasabb összeget azonban csak a cégek 1 százaléka említette. Tízből négy vállalat 10 ezer és 60 ezer fontot költött egy-egy munkavállaló megtartására.

Az adatokból már most látszik egyébként, hogy egyre többen vették az irányt kifelé az Egyesült Királyságból (fekete vonal), miközben a bevándorlás (kék vonal) csökkent. Ez a trend várhatóan fokozódni fog, ha a Brexit-tárgyalások folyamán nem találnak megnyugtató megoldást az európai munkavállalók helyzetére.

Forrás: Migration Watch UK

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ bevándorlás Brexit Egyesült Királyság Európai Unió kivándorlás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.