Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. június 4. 14:34 Világ

Tovább szegényednek a nigériaiak, mert a gazdaság növekedése nem éri utol a népességét

A világgazdaságban hajlamosak úgy látni Afrikát, mint a legnagyobb gazdasági potenciált rejtő régiót. Növekszik a középosztály, egyre több a külföldi befektető, a feldolgozóipar fokozatosan települ ide a dráguló ázsiai országokból. A jelenleg egymilliárdos lakosság 2050-ra 2,5 milliárdra nő az ENSZ szerint.

A legnagyobb afrikai ország 193 milliós lakossal Nigéria, amelyben 2050-ben 400 millióan fognak élni az előrejelzések szerint, így a világ harmadik legnépesebb országa lesz. Az egy főre jutó GDP jelenleg mintegy 2000 dollár, ami nyolcada a magyarországinak. A fentiek alapján óriási tér lehet a növekedésnek Nigériában, azonban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss előrejelzése szerint a következő nyolc évben csökkenni fog az egy főre jutó GDP.

Míg a nigériai GDP évi 6-8 százalékkal nőtt a 2010-es évek elején, a fejlődés megbicsaklott, 2016-ban 1,8 százalékkal csökkent a gazdaság, tavaly pedig csak minimálisan nőtt. Ennek hátterében az olajárak csökkenése áll, illetve a kitermelés visszaesése, mivel az ország fő olajtermelő vidékénél, a Niger-deltánál 2016-ban kiújultak a fegyveres konfliktusok. Egy paramilitáris csoport támadásai miatt húsz éves mélyponton van az olajkitermelés.

Az olajtermelés azért érinti ennyire érzékenyen a gazdaságot, mert az energiahordozókból származik az ország bevételeinek 70 százaléka, az exportbevételek 90 százaléka. A nigériai valuta, a naira gyengülését pedig úgy próbálta megakadályozni a nigériai kormányt, hogy korlátozásokat vezetett be az importra és a pénzváltásra, ami a feldolgozóiparnak okoz nehézségeket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyarok nem értik, de Afrikában csak a bizalmat kell megszerezni, és folyni fog a tejEgy Kongóba emigrált kisnyugdíjason és több, Afrikában próbálkozó üzletemberen keresztül mutatjuk be, hogy milyen magyarként üzletelni a déli kontinensen.

Idén az emelkedő olajár miatt ismét növekedésnek indul a gazdaság, az IMF szerint azonban a reálbérek csak akkor fognak nőni, ha a gazdasági növekedés nagyobb lesz a népességnövekedésnél, ami jelenleg 2,6 százalékos. Az IMF szerint idén 2,1 százalékos lesz a GDP növekedése, és nagyjából hasonló bővüléssel számolhatnak a következő nyolc évben.

Az IMF szerint a gazdaság legnagyobb problémája tehát az, hogy a gazdaság túlságosan ki van szolgáltatva az olajiparnak. A Financial Times idéz egy felmérést, amely szerint a vizsgált 139 országból Nigéria exportja Bissau-Guinea után a legkevésbé diverzifikált. Az export diverzifikáltsága és a gazdaság fejlettsége szorosan összefügg egymással, tehát egy ország minél kevésbé függ egy adott termék exportjától, például az olajtól, annál magasabb az életszínvonal.

Az elmúlt húsz évben ráadásul Nigéria egyre rosszabbul teljesít, egyre inkább ki van szolgáltatva olajiparának. Az olajszektoron kívüli gazdasági szegmensek a következő években sem pótolják a mérsékelt bevételeket, 2020-ig kevesebb mint 1 százalékkal fognak bővülni ezek a szektorok. Komoly hátráltató tényező, hogy az írástudók aránya mindössze 60 százalék körüli.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika Nigéria Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.