Nehéz megmondani, hogy a brit királyi család inkább viszi vagy hozza a pénzt a brit államkasszának, de az biztos, hogy Harry herceg és az amerikai sorozatsztár, Meghan Markle esküvője jó biznisz.
A brit királyi család többféle forrásból jut bevételekhez, miközben maga is pénzt termel, különösen mostanában, amikor az új családtagokkal bővülő Buckingham-palota ismét nagyon népszerű.
A Bloomberg beszámolja szerint a 92 éves Erzsébet királynő a királyi család vagyonát kezelő Crown Estate nevű ingatlanvállalaton keresztül jut elsősorban bevételekhez, amely társaság nyereségét mindig átadják a kormánynak. Ez az elmúlt évtizedben összesen több mint 2,6 milliárd font (mai árfolyamon 940 milliárd forint) profitot jelentett.
A kormány ezért cserébe az átadott nyereség 15 százalékát visszajuttatja a királynőnek, hogy a királyi család a költségeit fedezni tudja. A háztartási személyzet alkalmazásának, a paloták fenntartásának, illetve a hivatalos látogatásoknak és eseményeknek is ez jelenti a pénzügyi fedezetét.
Múlt évben különleges helyzet állt fenn, amikor a Buckingham-palota jelezte, hogy az épületben komolyabb felújításokra van szükség. Ezért a kormány átmenetileg megemelte a királyi családnak juttatott összeget, ami így becslések szerint összesen 369 millió font (kb. 60 milliárd forint) lett.
A királyi paloták fenntartása ugyanakkor a turizmus miatt is közérdek, csak tavaly 4,7 millió látogatót fogadtak az épületekben.
Harry herceg és Meghan Markle május 19-i esküvője becslések szerint 120 millió fontot (44 milliárd forintot) hozhat a brit kiskereskedelmi szektornak csak azzal, hogy az emberek az utcán ünneplik a királyi párt és emléktárgyakat vásárolnak.
Ám nem csak egy királyi esküvő hoz sok pénzt. Vilmos herceg nemrég született harmadik gyermeke is becslések szerint 87 millió (32 milliárd forintot) font bevételt termel. Sőt, a Brand Finance nevű márkaértékelő cég szerint a királyi család alapból minden évben 550 millió fontot (200 milliárd forintot) keres a turizmuson keresztül.
Világ
Fontos