Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. május 8. 12:08 Világ

Az EU és Magyarország is öregebb, mint valaha

Az EU közel százmilliós népességén belül majdnem minden ötödik lakos 65 évnél idősebb. Luxemburg kivételével az összes tagállam népessége csak öregedett az elmúlt két évtizedben, beleértve Magyarországot is.

2017-ben nálunk 28 időst kellett eltartania 100 munkaképes korú személynek, ami kicsit jobb arány, mint az egész EU-é, ahol 30 idős ember jutott 100 aktív korúra.

Az öregségi függőségi ráta a munkaképes korú (15-64 éves) népességre jutó idősek (65 évesek és idősebbek) arányát mutatja, és alakulása jól jelzi, milyen gyorsan öregszik a társadalom.

Tavaly kis híján 30 százalékot tett ki ez a ráta az EU-ban, ami más szóval azt jelenti, hogy 100 munkaképes korúra 30 idős személy jutott. Húsz évvel ezelőtt még csak 23 idős személyt tartott el 100 aktív korú.

Ugyan Magyarországot is sújtja az elöregedés problémája, vannak országok az EU-ban, ahol jóval súlyosabb a helyzet. Míg nálunk 28, Olaszországban már közel 35 idős jutott tavaly 100 munkaképes emberre, ami a legmagasabb arány az EU-ban. Ám a görögöknél, a finneknél, a portugáloknál, a németeknél is nagyobb az időskori függőségi mutató, mint az uniós átlag.

Az idősek függőségi rátája Luxemburgban, Írországban, Szlovákiában és Cipruson jelenleg a legkisebb. Ezekben az országokban 20-23 idős embert kell eltartania 100 munkaképes korú embernek.

Az elmúlt két évtizedben a bő félmilliós népességű Luxemburg kivétel minden tagállamban nőtt az időskori függőségi ráta. Finnországban volt a leggyorsabb az elöregedés, ugyanis itt 1997 óta 21,7 százalékról 33,2 százalékra nőtt a mutató. Ám 10 százalékpont körül növekedett Máltán, Szlovéniában, Litvániában, Portugáliában, Görögországban, Olaszországban és Németországban is az arány.

A legkevésbé pedig Írországban, az Egyesült Királyságban, Belgiumban és Svédországban öregedett a népesség, ami valószínűleg nagyrészt a bevándorlásnak köszönhető.

Az időskori függőségi arány a visegrádi országokban is folyamatosan emelkedik. Magyarország már a rendszerváltáskor is rosszabb helyzetből indult az elöregedést illetően, mint a többi V4-ország. 2015 óta azonban már nem nálunk a legnagyobb az időskori függőség, hanem a cseheknél. Ám ez valójában egy pozitív fejleményeknek köszönhető, annak, hogy a születéskor várható élettartam náluk sok éve látványosan emelkedik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ demográfia elöregedés Európai Unió Eurostat Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Mészáros R. Tamás
2024. október 8. 04:39 Élet, Világ

Ha a kormány kelet felé néz, ott is azt látja, hogy küzdeni kell a növekedésért

Kínában a 2008-as válság óta nem látott módszerekkel próbálnak élénkíteni, de szerkezeti átalakításokról hallani sem akarnak.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.