Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. január 11. 10:40 Világ

Nagyon úgy néz ki, hogy száműzi a pálmaolajat az energiapiacról az EU

A tetemes mértékű pálmaolaj-előállítás a világban hatalmas természeti rombolással jár, amire a környezetvédők már sok éve próbálják felhívni a világ vezetőinek figyelmét. A növényi olaj rengeteg termékben megtalálható, beleértve az élelmiszereket, a samponokat, a kozmetikumokat, a tisztítószereket és a fogkrémet is. Még biodízel üzemanyag is készül belőle, igaz, az Európai Unióban már nem sokáig. Az Európai Parlament ugyanis várhatóan jövő héten egyöntetűen megszavazza, hogy 2021-től ne lehessen pálmaolajat használni az üzemanyagokban. A legnagyobb politikai erők a pálmaolaj-felhasználás teljes tilalom alá vonását is támogatnák, így valószínűsíthető, hogy az intézkedésekkel nem állnak meg a bioüzemanyagoknál.

A pálmaolaj egy emberi fogyasztásra is alkalmas növényi olaj, amit az afrikai olajpálma gyümölcséből készítenek. A növény eredetileg Nyugat-Afrikából származik, de mindenhol megél, ahol meleg van és bőséges eső esik. Ma már Afrikában, Ázsiában, Észak-Amerikában és Dél-Amerikában is termesztik, ám a növényből készített pálmaolaj 85 százalékát Indonéziában és Malajziában gyártják, és innen is exportálják, környezetvédelmi szempontból fenntarthatatlan mértékben.

A pálmaolajat előállító országokban ugyanis erdőterületeket irtanak ki azért, hogy az ültetvények helyet kapjanak, ami a biológiai élőhelyek elpusztulásával, olykor állatkínzással és a bennszülött népek jogainak megsértésével is jár, de kutatások szerint klímaváltozást is előidéz.

A WWF szerint 300 focipályányi erdőterületet pusztítanak el óránként a világon az olajpálma-ültetvények miatt, amik Indonéziában és Malajziában több mint 17 millió hektárnyi területet foglalnak el. Ez nagyobb terület, mint Portugália és Írország összesen. A nagymértékű erdőirtás miatt számos állatfajt a kihalás fenyeget, kutatások szerint, ha ez így megy tovább, akkor az orangután például 5-10 éven belül, a szumátrai tigris pedig kevesebb mint 3 éven belül kihalhat.

Évente több tízmillió tonna pálmaolajat gyártanak világszerte, ami az összes növényiolaj-előállítás 30 százalékát teszi ki. A két fő termelő ország, Indonézia és Malajzia számára India után a második legnagyobb pálmaolaj-exportőr az Európai Unió. 2016-ban az indonéz export 16 százaléka, míg a maláj kivitel 13 százaléka ment az EU-ba.

Az EU akkor kezdett el igazán foglalkozni a pálmaolaj ügyével, amikor egy a megbízásukból készített, 2016-ban megjelent tanulmány megállapította, hogy a pálmaolajból előállított biodízel üzemanyag felhasználása háromszor több károsanyag-kibocsátással jár, mint a hagyományos dízelé. Az Európai Parlament tavaly áprilisban ezért határozatot hozott arról, hogy a biodízel-felhasználást be kell tiltani, amivel az Európai Bizottságot sürgették erre. Emellett kezdeményezték egy tanúsítványrendszer kidolgozását is, amely garantálni tudná, hogy csak fenntartható módon előállított pálmaolaj lép be az EU területére.

Az Európai Parlament várhatóan jövő héten szavaz plenáris ülésen a Megújuló Energiaforrás Irányelv javasolt módosításáról, amely a 2021 és 2030 közötti célokat tűzi ki. Ennek részeként szavazhatják meg, hogy a pálmaolajból készült biodízel felhasználását 2021-től kezdve betiltsák. Az Euractiv szerdai cikke szerint az uniós parlament legtöbb politikai csoportja teljes mellszélességgel támogatja a pálmaolaj-felhasználás visszaszorítását.

Első körben tehát a pálmaolaj energetikai célú felhasználását tilthatják be. A parlament tavalyi állásfoglalásában ugyanakkor ennél jóval több korlátozásra tett javaslatot, így valószínűsíthető, hogy a szigorítások itt nem állnak meg.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ biodízel erdőirtás Európai Parlament környezetvédelem pálmaolaj Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.