Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. november 3. 11:36 Világ

Drogbáróra bízta 150 milliárd dolláros államadósságát Venezuela

Bár hivatalosan még nincs államcsőd, gyakorlatilag megkezdte az erre való felkészülését Venezuela. A hosszú évek óta komoly gazdasági gondokkal küzdő ország elnöke, Nicolas Maduro csütörtökön bejelentette: az aznap lejáró 1,1 milliárd dolláros tartozását még kifizeti az állam (egészen pontosan a tulajdonában lévő olajipari vállalat, a PDVSA), ezt követően azonban átrendezik az adósságukat. Magyarul a hitelezők valószínűleg később, és csak kevesebb pénzt kapnak vissza, mint ami járna nekik.

A döntés nem meglepő, a kivitelezése azonban több okból sem lesz egyszerű. Egyrészt hatalmas összegről van szó: a Bloomberg szerint Venezuela 143 milliárd dollárral tartozik külföldi hitelezőknek (a Wall Street Journal korábban 100 és 150 milliárd közötti adósságról írt), amivel szemben kevesebb, mint 10 milliárd dollárnyi devizatartalék áll.

Ráadásul a diktatórikus kormányzás miatt az Egyesült Államok szankciókat vezetett be az országgal szemben. Ezek értelmében pedig amerikaiak nem vehetnek venezuelai kötvényeket, így nem is tárgyalhatnak az adósság átstrukturálásáról. A tiltás egyébként a kötvénytulajdonosoknak sem jó, hiszen lényegében ellehetetleníti, hogy hozzájussanak a pénzükhöz.

A két ország kapcsolatán valószínűleg az sem javít, hogy Maduro az elnökhelyettest, Tareck El Aissamira bízta az adósság átstrukturálásának kivitelezését. Aissami azonban az USA-ban feketelistára került, miután szerintük a politikus egy droghálózatot üzemeltet, amely tonnaszámra szállította a kokaint a Venezuelából, Mexikón keresztül az Egyesült Államokba.

Bár Venezuelában az elmúlt öt évben lett igazán látványos a válság, a gazdaság mélyrepülése ennél jóval korábban kezdődött. A mostani elnök elődje Hugo Chavez még 2002-ben egy puccs leverését követően vette kezébe a helyi pénzpiac irányítását. Központilag rögzítette a dollár és a helyi pénz, a bolívar árfolyamát, és meghatározta, hogy előbbiből mennyit tarthat magánál a lakosság illetve a cégek. Persze a külföldi befektetőket, illetve a piacot pont nem érdekelte, hogy Chavez szerint hány bolívart ér egy dollár, ezért az elnök által rögzített mesterséges, és a tényleges (de Venezuelában feketepiaci) árfolyam teljesen elszakadt egymástól.

Az elnök nem a legjobb módját választotta az idővel fenntarthatatlanná vált helyzet kezelésének: az általa megálmodott árfolyamon bolívarért dollárkötvényeket adott el a lakosságnak, akik ezt természetesen továbbadták külföldre. Így az ország külső adósságállománya hatalmasra duzzadt. Mindezt ráadásul akkor sikerült elérni az alapvetően olajiparára építő országban, amikor az olaj ára az egekben volt, így az államnak hatalmas bevételt hozott az export.

 

Innentől kezdve pedig egyértelmű volt, hogy ha egyszer változik a helyzet az olajpiacon, Venezuela gazdasága sem áll meg a talpán. Így is lett, amikor 2015-re összeomlott az olajpiac, a kivitelből származó bevételek visszaesése válságba taszította az országot. A GDP ötödik éve csökken, tavaly például több mint hatodával zsugorodott a gazdaság. Mindeközben hiperinfláció van, az árak csak az idén 800 százalékkal emelkedtek jövőre pedig ennél is nagyobb mértékben fognak. Az országban lényegében nincs étel, a lakosság éhezik, és több mint százan haltak eddig meg a kormány ellenes tüntetésekben is. Részben utóbbi miatt léptek életbe a teljes patthelyzethez vezető amerikai szankciók is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ államadósság államcsőd Venezuela Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. október 16. 10:50 Adat, Világ

Az e-autósok harmada visszatért a benzines vagy dízelautóhoz Németországban

Legalábbis azok közül, akik az idei első kilenc hónapban cserélték le a kocsijukat. A hosszabb távú kilátások ugyanakkor így sem rosszak.

Mészáros R. Tamás
2024. október 16. 04:59 Világ

Nem a kínai kölcsönök és kütyük döntik romba a demokráciát a világban

Kína valóban sok elnyomó rezsimet lát el pénzzel és megfigyelőrendszerekkel, de egyes kutatások szerint ez a nyugati világra ugyanúgy igaz.

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Fontos

Stubnya Bence
2024. október 16. 17:02 Élet, Közélet

A kormány szerint sokat drágultak a lakások, ezért intézkedik, hogy még többet dráguljanak

Lakásprogramot hirdet a fiataloknak a kormány, de félő, hogy ez ugyanúgy hozzájárul az ingatlanok drágulásához, mint korábban a csok és a babaváró.

Jandó Zoltán
2024. október 15. 13:36 Adat, Élet

Nagyon látványosan felülteljesít a magyar futballválogatott

A keret értékéhez képest rendkívül jó eredményeket ér el a magyar csapat, így sok erősebbnek tartott válogatottat előz meg a világranglistán.

Torontáli Zoltán
2024. október 15. 11:37 Adat, Élet

Kijött a szám arról, hogy mennyire állt földbe a magyar napelemes piac

Még csak ezerhez közelít idén a támogatással telepített háztartási napelemek száma, a piac beszűkült, döntően a még korábbról átnyúló megrendelésekből él.