Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. október 18. 18:28 Világ

A legnagyobb hatalmú ember erősödéséről dönt a kínai pártkongresszus

Az éjszakai bárokat bezárták, tv-sorozatokat függesztettek fel, az Airbnb pedig az összes foglalást törölte Peking belvárosában, hogy minél nyugodtabban készülhessenek a Kínai Kommunista Párt szerdán megnyitott kongresszusára. Az egy hét tartó kongresszus előtt már másfél hónapja szigorú korlátozásokat vezettek be a pekingi gyárak kibocsátására és a közlekedésre, hogy a lehető legszmogmentesebb körülmények között ülésezzenek a kínai kommunisták.

Az országot egypártrendszerben irányító, 89 milliós létszámú Kommunista Párt ötévente rendezett kongresszusa formálisan a legjelentősebb politikai esemény Kínában. A demokratikus választások híján itt választják meg a legfontosabb vezetőket.

Az biztosra vezető, hogy az öt éve hatalom lévő Hszi Csin-ping marad a főtitkár, ezáltal az ország tényleges vezetője. Az egyik fontos kérdés így az lesz, hogy kikkel töltik fel a legfontosabb testületek megüresedő pozícióit, és ez mennyiben erősíti Hszit. A másik pedig az, hogy az öt éve bejelentett, a gazdaságot tudatosan lassító döntések után milyen gazdaságpolitikai változás várható.

A kongresszuson a Kommunista Párt 2300 tagja vesz részt, ők választják meg a 370 fős központi pártbizottságot, amely pedig a valódi hatalommal bíró, 25 tagú politikai bizottságot (Politbüro). A legfelső döntéshozó testület, a jelenleg hét tagú állandó bizottság tagjai a Politbüróból kerülnek ki, ők döntenek a vezető pozíciók betöltéséről. Bár a piramisszerű rendszer látszólag biztosít egyfajta demokratikus döntéshozatalt, valójában zárt ajtók mögött, már a kongresszus előtt meghozzák az összes lényeges döntést a legfontosabb vezetők.  

A Politbüro jelenlegi tagjai. Középen Hszi Csin-ping és Li Kö-csiang, a jobbszélen Vang Csi-san. AFP PHOTO / MARK RALSTON

Míg Hszi pozíciója biztos, az sokkal bizonytalanabb, hogy kik kerülnek be a Politbüróba és az állandó bizottságba. Utóbbi testület hét tagjából öten is visszavonulhatnak a szokásjog alapján (bizonyos életkor fölött nem töltenek be pozíciókat a tagok). Két dolgot is tisztázhat, ha kiderül, kik lesznek az utódaik. Egyrészt megmutatja, hogy a hatalmát így is erőteljesen koncentráló Hszi Csin-Ping mennyire erősödik tovább. Másrészt világosabban lehet látni azt is, hogy Hszi készül-e a harmadik ciklusára.

A Quartz szerint erős jele lenne annak, hogy Hszi 2022-től is a párt főtitkára maradna, ha egyik közeli szövetségese, Vang Csi-san az állandó bizottság tagja maradna. A szokásjog alapján 68 év fölötti vezetők nem lehetnek tagjai a legfőbb döntéshozó testületnek, Vang pedig már 69 éves. Ez amiatt lehet lényeges, mert széleskörű spekuláció, hogy Hszi a 2022-es kongresszus után is hatalmon maradna, pedig akkor már 69 éves lesz.

A nyugati médiumok kongresszusról szóló felvezetői általában két dolgot emelnek ki Hsziről. Egyrészt azt, hogy külföldi megnyilvánulásai alapján egy konszenzuskereső, kiszámítható, visszafogott vezető benyomását kelti, amely főleg Donald Trump és Vlagyimir Putyin megosztó megnyilvánulásai mellett feltűnő. Másrészt viszont azt, a tízmilliók haláláért felelős Mao Ce-tung óta nem volt olyan keménykezű kínai vezető, mint Hszi.

Míg Hszi külföldi útjain a szabadkereskedelem és a klímaváltozás elleni harc fontosságáról beszél, addig Kínában vezetése alatt tovább korlátozta a szabadságjogokat, például az internethasználatnál. A politikai ellenfeleit is igyekszik kiiktatni, a nagyszabású korrupcióellenes kampánya jegyében több pártbeli riválisát is félreállította. 2014-ben 28 politikai vezetőt tartóztattak le, míg elődje, Hu Csin-tao alatt a legdurvább évben is csak öt hasonló eset történt.

Hszi hatalmának koncentrációját érzékletesen írta le Jeff Wasserstorm Kína-kutató. “Kínában az öt legbefolyásosabb ember közé tartozik a párt vezetője, az államfő, a hadsereg főparancsnoka, annak a könyvnek a szerzője, amelyik a legjobb helyeket kapja a kirakatokban, és az a fickó, aki a kínai pártlap szerint a legravaszabb ismerője a globalizációnak Kínában. Más szóval

Hszi, Hszi, Hszi, Hszi és Hszi”

mondta a CNN-nek.

Hszi a 2012-es kongresszuson jelentette be, hogy a párt megreformálása és korrupció elleni küzdelem lesz az egyik prioritása, így a mostani bejelentéseiből kiderülhet, hogy mire készül Kína a következő öt évben. A Buisness Insider szerint a gazdaság lesz Hszi következő öt évének fókuszában. Az egyik fő cél az lehet, hogy szigorítsák a pénzpiaci szabályzást, hogy csökkenjenek a pénzügyi kockázatok. Hszi korábban azt mondta, hogy a legfontosabb ügy a magáncégek eladósodottságának mérsékelése. A kínai piaci szektor adósság-állománya a GDP 175 százalékát teszi ki, ez az egyik legmagasabb arány a világon.

(Címlapi kép: AFP/Europress)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Hszi Csin-ping Kína Kínai Kommunista Párt Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.