Közel három éve nem vittek ki annyi pénzt a spanyol piacról, mint a múlt héten: a Financial Times szerint az október 4-vel záródó héten 229 millió dollárt (több, mint 61 milliárd forintot) vontak ki spanyol tőkealapokból. A spanyol hatóságok múlt hétvégén erővel próbálták meggátolni a központi kormányzat által törvénytelennek tartott katalán elszakadásról szóló népszavazást.
A rendőri brutalitásról szóló képek bejárták a nemzetközi sajtót, a túl erőszakos fellépés miatt komoly kritikákat kapott a spanyol kormány. Mindezzel ráadásul valószínűleg csak rontottak a helyzeten, mert a referendum eredményét – részben épp a hatóságok közbeavatkozása miatt – nem lehet készpénznek venni, a tartomány elszakadása továbbra is napirenden van. Sőt, a hétvégi botrányt követően több szakértő is úgy vélekedett: akár napokon belül kikiálthatja függetlenségét Katalónia.
A katalán elszakadástól nem véletlenül tartanak a befektetők, a régió ugyanis a spanyol gazdaság egyik legfontosabb motorja. A teljes spanyol GDP ötödét adja a tartomány, az egy főre jutó GDP pedig nemcsak a spanyol, de az uniós átlagot is meghaladja. A szakadást tehát csúnyán megszenvedné a spanyol gazdaság. Igaz, ugyanez elmondható Katalóniáról is, amely minden nemzetközi szerződését tárgyalhatná újra, és évekre kizuhanna az Európai Unióból.
Ezért kezdtek nagyütemben tőkét kivonni az országból a befektetők. Egy héten belül a mostaninál több pénz utoljára 2014 novemberében hagyta el az országot, igaz, akkor bő félmilliárd dollárnál. Azóta viszont – különösen az év első felében – sokkal inkább ellentétes pénzmozgás volt jellemző, azaz egyre szívesebben fektettek pénzt spanyol eszközökbe.
Legutóbb egyébként szintén a katalán elszakadás okozott hasonló riadalmat a piacon: 2014 novemberében is egy népszavazást követően kezdtek el elszállingózni a befektetők. Akkor hónapokig tartott a tőkekivonás: 2015 tavaszáig kellett várni a fordulatra. Most a Financial Timesnak nyilatkozó szakértők többsége arra számít (vagy inkább abban bízik), hogy hamarabb megnyugszanak a kedélyek. Sokan úgy vélik, hogy a piac túlreagálta a történéseket, hiszen a legkedvezőtlenebb forgatókönyvnek, tehát a katalán elszakadásnakmég mindig nagyon csekély az esélye. De az már sokkal valószínűbb, hogy a katalán, és a spanyol kormányzat közötti feszültség tartós marad.
Mindenesetre a spanyol tőzsde teljesítményét a szakértők egy része biztatónak tartja. Bár a legfontosabb helyi index elég nagyot zuhant a hétvégi eseményeket követően, a visszaesést csütörtökön nagyrészt korrigálta (igaz pénteken ismét csökkenni kezdett).
Fotó: AFP/Europress
Világ
Fontos