Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. szeptember 29. 21:16 Világ

Az USA szerint a britek tartoznak nekik, a britek szerint meg fordítva, és senki nem tudja, hol az igazság

Egy fontos matematikai lehetetlenség megoldásán dolgoznak mostanában a brit és az amerikai statisztikusok: ki kell deríteniük, hogy hogyan lehetséges, hogy az Egyesült Királyság és az USA is pozitív külkereskedelmi egyenleget tart nyilván a másikkal szemben.

A Financial Times cikke szerint az elmúlt egy évtizedben többször is előjött ez a probléma, de most lett csak igazán égető, hogy a britek távozni készülnek az EU-ból, és új külkereskedelmi egyezményeket kell kötniük.

A külkereskedelmi egyenleg a kivitel és a behozatal különbsége. Ha például “A” ország egymillió dollár értékben exportál ananászt “B” országba, akkor az “B” ország részéről egymillió dollárnyi C-vitamin dús gyümölcs importjának felel meg. Ha más termékkel nem kereskednek egymás között, akkor ilyenkor “A” ország 1 millió dolláros külkereskedelmi többletet tart nyilván B országgal szemben, míg B országnak egymillió dolláros külkereskedelmi hiányt kell kimutatnia.

Na most ehhez képest a britek tavaly 10 milliárd fontos külkereskedelmi többletet számoltak el az USA felé, miközben az USA is egymilliárd dolláros többletről jelentett. Az ellentmondás akkor is fennmarad, ha figyelembe veszik a devizaárfolyamok közötti különbségeket és hosszabb időtávon is összevetik a jelentett adatokat.

A két ország statisztikai hivatalaiban próbálják feloldani az ellentmondást, ám ehhez mélyebben meg kell érteniük az eltérés okait. A magyarázat része lehet, hogy az USA az Egyesült Királyság részének tekinti a Csatorna-szigeteket, amelyek bár a brit korona fennhatósága alá tartoznak (brit koronafüggőségek), nem képezik az Egyesült Királyság részét. A brit külkereskedelmi mérlegben ezért nem is szerepelnek.

A Csatorna-szigetek közül több komoly offshore pénzügyi központként működik, így számbavételük jelentősen befolyásolhatja az adatokat. Csak Jersey szigetén közel 33 ezer aktív vállalkozás és 27 bank működik, utóbbiakban 114 milliárd fontnyi betétállomány pihen. Ezen kívül több mint ezer befektetési alap is ide van bejegyezve. A cégek közül 91 tőzsdei vállalat, részvényeik összesített piaci értéke eléri a 279 milliárd fontot.

Ebből sejthető, hogy a Csatorna-szigetek hatása főleg a szolgáltatások területén jelentkezhet. És tényleg, itt nagyobbak az eltérések. Az ENSZ adatbázisa szerint szolgáltatásokban az USA 13 milliárd dolláros kereskedelmi többletet tart nyilván az Egyesült Királysággal szemben, míg a szigetország 34 milliárdos többletet lát a maga részéről.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok külkereskedelem nagy-britannia statisztika Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.