Kiszáll az állam az Erste-csoport magyarországi leányvállalatából, 125 százalékos nyereséget elkönyvelve a 15 százalékos tulajdonrész értéknövekedésének révén. Az eladásból befolyt összeget a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér vásárlására használhatja kormány, a tranzakcióra nem a szorult költségvetési helyzet miatt került sor a szakállamtitkár szerint.
Miért fontos ez? A ferihegyi repülőteret működtető Budapest Airport Zrt. becsült értéke 1500 milliárd forint, az állam ebben a vállalatban akar 51 százalékos tulajdonrészt megszerezni. Eközben az idei költségvetési hiánycélt már kétszer is megemelte a kormány és elköltött már 660 milliárd forintot a Vodafone megvásárlására az év elején.
Számokban: pénzügyileg sikeres befektetés volt az állam számára a tulajdonszerzés az Erste Bank Hungary Zrt.-ben, 2016-ban ugyanis 38,9 milliárd forint volt a vételár, míg a mostani eladási ár 87,5 milliárd forint. Az osztalékfizetések révén ráadásul további mintegy 20 milliárd forint is megillette az elmúlt években az államot.
Tágabb kontextus: Az államtól nem idegen a banki és pénzügyi szektor, az Erste mellett az MBH-ban is van 30,35 százalék tulajdonrésze. Az államnak a biztosítási szektorban is jelentős felvásárlási törekvései vannak, a kormány a többségi, több mint 50 százalékos hazai tulajdonhányad elérését célozta meg a biztosítók piacán.
Mi várható? Magyarország részben a nem stratégiai eszközeinek eladásával oldaná meg a budapesti repülőtér megvásárlásának finanszírozását, mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter október elején. Ekkor még nem volt szó konkrét tranzakciókról, de az Erste-részesedés eladása vélhetően ide tartozik kérdéses, hogy folytatódik-e az eladások sora, és ha igen, mivel.
Vállalat
Fontos