Szándéknyilatkozatot írt alá a kormányközeli 4iG Nyrt. a Telecom Egypt (TE) egyiptomi távközlési céggel egy Albániát Egyiptommal tenger alatt összekötő nagy kapacitású optikai kábelvezeték közös kiépítéséről. A potenciális üzlet részleteit nem közölték.
Számokban: a Telecom Egypt az ország első számú, 80 százalékban állami tulajdonban lévő távközlési vállalata. A 106 milliós lakosú Egyiptom harmadik legnagyobb vállalata, 53 ezer alkalmazottat foglalkoztat, 2022-es árbevétele 530 milliárd forintnak megfelelő egyiptomi font volt (a Magyar Telekomnak ekkor 746,7 milliárd forint volt az árbevétele).
Felülnézet: a Föld különböző pontjait már most is rengeteg nagy kapacitású tenger alatti optikai kábel köti össze, de mivel az átvitt adatok mennyisége továbbra is nő, várhatóan a piaci kereslet növekedése is megmarad.
Háttér: Egyiptom a 2016-ban meghirdetett Vision 2030 elnevezésű nagyszabású tervet hajtja végre, amelynek fő célja egy fenntartható gazdaság megteremtése. Nagy költségvetésű állami és céges projektek zajlanak, többek között a digitalizációban és a közlekedésfejlesztésben is – Magyarországnak eddig erről a két területről sikerült megrendelést szerezni.
Egyiptomi szál: bár nem egyértelmű, hogy lenne szerepe az üzletben, a Vodafone-t is integráló 4iG kereskedelmi stratégiai igazgatója Mohamed ElSayad egyiptomi menedzser, aki korábban vezérigazgató-helyettes volt a Yettelnél, a Világgazdaság róla szóló írásából az is kiderül, hogy a felesége magyar.
Tágabb kontextus: az elmúlt időszakban látszólag egyre jelentősebb külföldi cégekkel vagy projektekben vesznek részt kormányközeli nagyvállalatok. Az egyiptomi vasúti projekt mellett a Duna Aszfalt évek óta dolgozik egy kongói óriásberuházáson, Mészáros Lőrinc vasúti cége pedig a hetekben írt alá együttműködési megállapodást az egyik jelentős török építőipari vállalattal, amellyel a karabahi újjáépítésben is részt vehet.
Tech
Fontos