Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. július 20. 13:02 Vállalat

A magyar vásárlóerő és a hagyományos cipőkereskedelem válságáról is árulkodik a Salamander kivonulása

A hagyományos kiskereskedelmi üzleti modellek problémáiról legalább annyira árulkodik a német Salamander cipőkereskedő magyarországi kivonulása, mint a lakossági kereslet kiszáradása miatti általános kiskereskedelmi pangásról.

Mi történt? A Salamander cipőáruházlánc szerdán Facebook-posztban jelentette be, hogy bezárja az összes boltját, és kivonul Magyarországról, egyben az összes termékét leárazva végkiárusításba kezd.

Számokban: a magyar piacon a rendszerváltás óta jelen lévő német tulajdonú cég az elmúlt öt év mindegyikében veszteségesen működött.

  • Habár 2022-re a cég árbevétele visszakapaszkodott oda, ahol a covid első évének zuhanása előtt volt, a tavalyi 181 milliós vesztesége még mindig jóval masszívabb volt, mint a 2020 előtti évek veszteségei.
  • 19 bolt zár be hamarosan, amelyből 13 budapesti, az áruházlánc 83 főt foglalkoztatott összesen.
 

Tágabb kontextus: a kivonulás közvetlen hátterében a német anyacég, az Ara Group pénzügyi problémái állnak, a Salamander átszervezése után ők az Ara Shoes nevű márkájukra szeretnének koncentrálni.

  • A cég Ausztria mellett a magyar, a cseh és a szlovák piacról is kivonul, Németországban pedig átszervezik, és új tulajdonost keresnek az áruházláncnak – írta az osztrák Der Standard június végén.
  • Nem ez a németországi Salamander első csődeljárása, 2009-ben ugyanis az Ara Group éppen egy ilyen után vette meg a céget az előző tulajdonosától az Rtl.de cikke szerint.

Igen, de: az anyacég problémái a cipőkiskereskedelem általánosabb problémáival vannak összefüggésben.

  • Csaknem az összes piaci szereplő megszenvedte a járványt, most pedig a magas infláció miatt visszaeső kereslet okoz kihívást – jegyezte meg a Der Standard cikke.
  • De olyan hosszú távú trendek is nehezíti a cipőkereskedők helyzetét, mint az online szereplők erősödése, valamint hogy a ruha- és sportszerkereskedők is agresszívabban nyomulnak be a piacaikra.

Felülnézet: a járvány utáni időszak számos kiskereskedelmi szegmens erőviszonyait forgatta fel, és ez alól a ruházati és cipőboltok sem jelentettek kivételt. Ahogy arról nemrég a Pénzcentrum.hu részletesebben is írt, 2019 és 2022 között az ilyen boltok csaknem ötöde zárt be.

  • Pedig az átlagos inflációhoz képest a cipők drágulása nem volt kiemelkedő, a KSH „lábbeli” kategóriában 2022-ben 4,8 százalékos drágulást mért, így inkább arról van szó, hogy a lakosság a cipővásárlás elhalasztásával próbálja ellensúlyozni más kiadásainak emelkedését.

Mi várható? A statisztikai hivatal adatai szerint májusban 12,3 százalékkal csökkent a boltok forgalma Magyarországon, a textil, ruházati és lábbeli üzletek forgalma pedig ennél is jobban, körülbelül 16 százalékkal.

  • Utóbbi kategóriában a visszaesés májusban már a hatodik hónapja tartott ki, és az előrejelzések szerint csak az év végén stabilizálódhat a lakosság vásárlóereje.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSorban jönnek a vészjósló adatok, hogy lesz ebből magyar kilábalás?Utoljára 2008-2009-ben volt ilyen sokáig recesszióban a gazdaság, és több mutató is a szenvedés folytatódására utal. Az elemzők mégis fordulatot várnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyasmi történt a magyar gazdasággal, amire régóta nem volt példa: elfogyott a pénzNegatív spirálban a magyar gazdaság: a lakosságnak, a cégeknek és az államnak is fogyóban a pénze. Mik ennek a jelei és miért újszerű ez a helyzet? G7 Podcast!

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kormány is látja, hogy baj van, de inkább áttolja 2024-re az idei költségvetés problémáitA lakosság vásárlóerejének csökkenése miatt brutálisan visszaestek a fogyasztáshoz kötődő adóbevételek, miközben egyre drágább az állam finanszírozása. Kockázatos manőverrel oldaná meg a bajokat a kormány.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat infláció kiskereskedelem németország online kiskereskedelem salamander vásárlóerő Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.