Huszár Tibor, a lengyel gyökerű Innpro nevű disztribútorcég termékeinek magyarországi forgalmazója azt mondja, májusban EcoFlow márkanév alatt bevezetnek a magyar piacra egy kisebb teljesítményű, otthon összeszerelhető napelemes termékcsaládot. Ebben természetesen nem sok különös lenne, csakhogy egy olyan rendszerről van szó, amely szinte megszólalásig hasonlít az úgynevezett erkélynapelemekhez. Amint ezekről már korábban többször is megírtuk, a magyar áramszolgáltatók szabálytalannak tartják – egyébként az európai uniós országokban tudomásunk szerint egyedüliként, ráadásul egy uniós bizottsági végrehajtási határozattal látszólag ellentétes módon.
Az Innpro terméke 800 watt alatti teljesítményű napelem panelekből áll, ez azért fontos, mert elvileg e határ alatti rendszerekre érvényes az uniós egyszerűsített eljárás: nem kell őket engedélyeztetni, csak bejelenteni.
Nézzünk egy egyszerű példát arra, hogyan működtethető ez a rendszer:
Ennek a rendszernek tulajdonképpen csak egy lényeges eleme van, ami megkülönbözteti a Nyugat-Európában egyre jobban terjedő, akár barkácsboltokban is kapható erkélynapelemektől: a smart plug, amely csak igény esetén és csak célzottan engedi át az áramot a lakás vezetékein.
Huszár Tibor szerint azonban ez a látszólag kis különbség egyértelműen elég lesz arra, hogy a magyar áramszolgáltatók aggályait eloszlassa. Az áramcégek ugyanis alapvetően minden olyan megoldást szabályellenesnek tartanak, amely elektromos áramot juttat a lakás vezetékeibe a konnektorokon keresztül. Álláspontjuk szerint a konnektorokból csak kivenni lehet az áramot, betáplálni oda azonban veszélyes, ezért tilos. Ahogy azt lapunkkal korábban közölték, az erkélynapelem álláspontjuk szerint olyan szerződésszegés, amely végső soron a fogyasztó lekapcsolását vonja maga után.
Ám a smart plug beiktatása Huszár Tiborék szerint ezeket a problémákat megoldja.
Aki tehát erkélynapelemet szerel fel, az könnyen azt kockáztatja Magyarországon, hogy a teljes lakása áramszolgáltatás nélkül marad. A helyzet furcsasága, hogy az erkélynapelem most már akár egy osztrák diszkont élelmiszeráruházban is megvásárolható a határtól pár kilométerre, és egy olyan, uniós piacon forgalmazott termék, amit egy magyar vevő berakhat az autójába és hazavihet. Mégsem használhatja.
Ezeknek az eszközöknek a nagy része egyébként tipikusan csak arra alkalmas, hogy napközben áramot szolgáltasson az állandó fogyasztóknak (hűtő, fagyasztó, wifi router, esetleg légkondi), ám arra nagyon is jó megoldás. Napsütéses napokon ezeket táplálja, és ezzel csökkenti a villanyszámlát.
A 600-800 watt alatti erkélynapelemek különösen Németországban és Ausztriában terjednek gombamódra, ezekben az országokban sima bejelentési kötelezettséggel (nem engedélyeztetéssel) lehet ezeket használni. Ez egyébként sokkal inkább összhangban lévőnek tűnik az uniós rendelkezésekkel, mint a magyar tiltás. Az uniós szakmai vélekedés szerint ugyanis ezek olyan kis teljesítményű rendszerek, amelyek nem zavarják a közműhálózatok működését.
Huszár Tibor azt mondja, az értékesítés megkezdése előtt egyeztetnek a magyar áramszolgáltatókkal, de szakmai álláspontjuk szerint a forgalmazásnak nem lehet jogi akadálya.
Amennyiben a hasonló kis rendszerek mégis elterjednek Magyarországon, de a jogalkotó nem foglalkozik a témával, és továbbra is marad a bizonytalan jogi környezet, akkor a piacnak ebben a szegmensében elég nagy rendezetlenség lesz. Elképzelhető, hogy a magyar lakások erkélyei is tele lesznek napelem panelekkel, de ha nincs formálisan kialakítva a bejelentési kötelezettség, akkor nagyon nehéz lesz ellenőrizni, hogy az ezekkel termelt árammal mi történik.
Tech
Fontos