Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2022. december 8. 19:24 Pénz, Vállalat

Egyre kevesebb helyen szállhatunk meg, egyre drágábban

Októberben már látszottak azok a folyamatok a hazai idegenforgalomban, amit a szektor szereplői előrevetítettek. A kiadható szobák száma tovább csökkent, miközben az egy vendégéjszakára jutó bevétel – tehát lényegében az árak – emelkedtek. Bár az évnek ebben a szakaszában egyik folyamat sem meglepő, az egy évvel korábbihoz képest mindkét mutatóban jelentős elmozdulást láthatunk.

Szűkül a kínálat, emelkednek az árak

Ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, a hazai idegenforgalomban – és különösen a szállodaiparban – minden egy masszívabb áremelkedés irányába mutat. Az energia és élelmiszer drágulása miatt a költségek elszálltak, így a szálláshelyek vagy bezárnak télre, vagy – kihasználva az emiatt szűkülő kínálatot – áthárítják a költségnövekedést a vendégekre.

Bár szakértők szerint a nagyobb bezárási hullám januárban várható, ősszel is számos hotel búcsúzott el egy időre a vendégeitől. Illetve láthatóan az egyéb szállástípusoknál is egyre többen fontolják meg, hogy érdemes-e nyitva tartaniuk. Októberben – az egyébként enyhe időjárás ellenére – panziókban és hotelekben durván tizedével kevesebb szobát kínáltak kiadásra, mint egy évvel korábban, az üdülőházaknál pedig ennél is jóval nagyobb, 40 százalékos volt a visszaesés.

Közben az árak emelkedése is felgyorsult. A statisztikai hivatal adatai szerint a szállodáknak átlagosan 24 104 forintos bevétele volt egy vendégéjszaka után, ami lényegében minden korábbinál magasabb. Egész pontosan 2020 áprilisában és novemberében mért ennél magasabb egy éjszakára jutó bevételt a KSH, ám azok a hónapok a Covid-járvány miatt nem összehasonlíthatóak tulajdonképpen semmivel, hiszen lényegében minden szálloda zárva volt.

Egyébként a bevételek alakulása erős szezonalitást mutat, így nem is elsősorban a konkrét összeg érdekes, hanem annak az éves változása. A hoteleknél az egy éjszakára jutó bevétel már szeptemberben bő 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, októberben pedig ennél is nagyobb volt a növekedés mértéke. Az üdülőházak kivételével lényegében mindenhol egyre magasabb ez a mutató, amely ugyan nem pontosan az idegenforgalmi inflációt mutatja, de jól jelzi, hogy az árak egyre gyorsabb ütemben emelkednek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat infláció szállodák szobaárak Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.