Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2022. december 8. 19:24 Pénz, Vállalat

Egyre kevesebb helyen szállhatunk meg, egyre drágábban

Októberben már látszottak azok a folyamatok a hazai idegenforgalomban, amit a szektor szereplői előrevetítettek. A kiadható szobák száma tovább csökkent, miközben az egy vendégéjszakára jutó bevétel – tehát lényegében az árak – emelkedtek. Bár az évnek ebben a szakaszában egyik folyamat sem meglepő, az egy évvel korábbihoz képest mindkét mutatóban jelentős elmozdulást láthatunk.

Szűkül a kínálat, emelkednek az árak

Ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, a hazai idegenforgalomban – és különösen a szállodaiparban – minden egy masszívabb áremelkedés irányába mutat. Az energia és élelmiszer drágulása miatt a költségek elszálltak, így a szálláshelyek vagy bezárnak télre, vagy – kihasználva az emiatt szűkülő kínálatot – áthárítják a költségnövekedést a vendégekre.

Bár szakértők szerint a nagyobb bezárási hullám januárban várható, ősszel is számos hotel búcsúzott el egy időre a vendégeitől. Illetve láthatóan az egyéb szállástípusoknál is egyre többen fontolják meg, hogy érdemes-e nyitva tartaniuk. Októberben – az egyébként enyhe időjárás ellenére – panziókban és hotelekben durván tizedével kevesebb szobát kínáltak kiadásra, mint egy évvel korábban, az üdülőházaknál pedig ennél is jóval nagyobb, 40 százalékos volt a visszaesés.

Közben az árak emelkedése is felgyorsult. A statisztikai hivatal adatai szerint a szállodáknak átlagosan 24 104 forintos bevétele volt egy vendégéjszaka után, ami lényegében minden korábbinál magasabb. Egész pontosan 2020 áprilisában és novemberében mért ennél magasabb egy éjszakára jutó bevételt a KSH, ám azok a hónapok a Covid-járvány miatt nem összehasonlíthatóak tulajdonképpen semmivel, hiszen lényegében minden szálloda zárva volt.

Egyébként a bevételek alakulása erős szezonalitást mutat, így nem is elsősorban a konkrét összeg érdekes, hanem annak az éves változása. A hoteleknél az egy éjszakára jutó bevétel már szeptemberben bő 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, októberben pedig ennél is nagyobb volt a növekedés mértéke. Az üdülőházak kivételével lényegében mindenhol egyre magasabb ez a mutató, amely ugyan nem pontosan az idegenforgalmi inflációt mutatja, de jól jelzi, hogy az árak egyre gyorsabb ütemben emelkednek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat infláció szállodák szobaárak Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Váczi István
2025. június 11. 11:01 Közélet, Pénz

Tehetetlen a kormány, az árnyomás utat tör magának a gazdaságban

A kormány infláció elleni hadjárata nem hozza a várt eredményt, több szektorban is elkezdtek ritkulni az akciók, néhány bank a lakáshiteleknél szigorít.

Trippon Mariann
2025. június 9. 17:33 Pénz

Befogott orral, de venniük kell a dollárt a befektetőknek és jegybankoknak

Megingott az Egyesült Államok kivételességébe vetett hit, de az ország pénzügyi rendszerének és a dollárnak egyelőre még nincs igazi alternatívája.

Hadnagy Milán
2025. június 7. 18:23 Pénz

Miért kerüli sok befektető a gyorsan növekvő cégeket?

A legtöbben örülnek, ha tőzsdei vállalatuk gyorsabban nő versenytársainál, az értékalapú befektetők viszont a hosszú távú, stabil bővülést keresik.

Fontos

Stubnya Bence
2025. június 11. 15:46 Adat

Csak két szakma előzi meg a politikusokat a fizetési listán

Az utóbbi öt évben a pilóták megelőzték a képviselőket, államtitkárokat és minisztereket. A szakorvosok előreléptek a negyedik helyre.

Vámosi Ágoston
2025. június 11. 05:50 Közélet, Vállalat

Pár dolog kezd eltűnni a magyar vendéglátásból, például a vendég, a pénztárcája és a szakács

Tucatjával zárnak be országszerte még a neves éttermek is, nincs a vendégeknek pénzük, az alapanyag, a rezsi és a közteher viszont az egekben van.

Váczi István
2025. június 10. 13:53 Adat, Közélet

Külföldről akar hitelt felvenni a kormány a választás előtti osztogatásra

Hamarosan megtudhatjuk, hogy vevők-e erre a hitelezők, és mekkora kamatot kérnek cserébe. Könnyen lehet azonban, hogy ez a pénz sem lesz elég.