Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2022. október 20. 14:11 Vállalat

Jól áll az európai gáztárolók töltöttsége, de mégis sok minden félremehet a télen

Az elmúlt hónapokban rendszeresen lehetett olvasni az európai országok földgáztárolóinak éppen aktuális töltöttségi szintjéről szóló híradásokat, és Magyarországon is rendszeresen számoltak be a lapok erről. A tagállami szintű töltöttségi arányoknak ugyanakkor valójában kicsi a jelentősége: a Bloomberg adatgyűjtése alapján ugyanis

az európai tárolókban tárolt gáznak csupán mintegy 10 százaléka képezi a nemzeti stratégiai tartalékok részét.

Ekkora arány sorsáról döntenek az államok, a többi a nemzetközi kereskedőcégek, energiaszolgáltatók és ipari cégek tulajdonában van, és ezek a szereplők a tárolók tartalmával szabadon kereskedhetnek: a legjobb ajánlatot adónak akkor is eladhatják, ha az egy másik tagállamban van.

Az európai gázpiac úgy lett kialakítva, hogy a tagállamok közötti transzferek hozzátartoznak a normális működéshez. Ebből az következik, hogy ha van elég gáz, akkor rendben működik a rendszer. Viszont még soha nem működött olyan szűkös kínálat mellett, ami idén alakult ki, ezért sok múlik majd azon, hogy mennyire lesz hideg az előttünk álló tél. Ugyanis habár az európai tárolók majdnem teljesen tele vannak, az európai gáztartalék 90 százaléka azé lesz, aki a legtöbb pénzt adja érte. Habár a cikk szerint ugyan nincsenek erről rendes európai adatok, de a gáz nagyobb része energiaszolgáltató cégekhez, kisebb részben kereskedő cégekhez tartozik.

Mivel számos nagy fogyasztó készletei messze nem fedezik a keresletét – Németország például a fogyasztása negyedét tudja tárolni, de Lengyelország is kevesebb gázt tárol, mint a nyolcadakkora népességű Szlovákia -, ezekben az országokban a vevők olyan országokból tudnak vásárolni, amelyek jelentősebb készletekkel rendelkeznek a saját fogyasztásukhoz képest. Jellemzően ilyen szokott lenni Ausztria, Olaszország, és Hollandia, de

Magyarországnak és Csehországnak is relatíve nagy készletei vannak a saját fogyasztásához képest.

A cikk szerint ennek a rendszernek a törékeny egyensúlyát állami és magán szereplők is képesek felkavarni. Az azóta álllami tulajdonban vett német Uniper például a német kormány törekvése ellenére használta fel a fogyasztók kiszolgálása érdekében a készleteket. Viszont a kormányok is előidézhetnek ellátási problémákat, ha szükségállapotra hivatkozva korlátozzák a készletek kivitelét az országból, ezzel hiányt okozva szomszédos országokban.

A politikusok egyelőre igyekeznek eloszlatni az ellátási problémákkal kapcsolatos aggályokat. Olaf Scholz német kancellár egy parlamenti beszédében nemrég azt mondta, Európa összetart, és Németország az elmúlt hetekben és hónapokban mindent megtett azért, hogy összetartva lehessen átvészelni ezt a telet. A Bloomberg emelett idézi az olasz ökológiai átmenetért felelős minisztérium szóvivőjét, aki szerint egyáltalán nem aggódnak amiatt, hogy az olasz tárolókban lévő gázt más országok használják fel.

A válsághelyzet azonban arra készteti az országokat, hogy a jövőbeli válságok kezelése érdekében bővítsék a tárolói kapacitásokat. Claudio Descalzi, az Eni SpA olasz energiaipari óriásvállalat vezérigazgatója szerint a jövő évi tél sokkal nehezebb lehet, mint az idei, és Scholz nemrég arról is beszélt, hogy jövőre közösen kellene feltölteni az európai gáztárolók kapacitásának egy részét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRohamtempóban töltik a magyar gáztárolókat, mégis a téli szállításoktól függ szinte mindenA korábbi késlekedés miatt a tárolók telítettsége nem kiemelkedő, azt pedig elsősorban a téli import határozza majd meg, hogy mire elég a felhalmozott gázkészlet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSemmiképpen nem lesz orosz helyett amerikai gázfüggőség EurópábanNem megalapozott attól tartani, hogy Európa az orosz földgáz helyett az amerikai LNG importjának lesz kiszolgáltatva - mondta Miklós László az e heti G7 Podcastban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába kapott mentőcsomagot, megint a fizetésképtelenség határán a német állami gázcégA cég az orosz gázszállítások letekerése miatt megint közel került a fizetésképtelenséghez.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat EU földgáz gáztároló töltöttség Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Stubnya Bence
2025. március 26. 16:21 Pénz, Vállalat

Máltai bankot venne az OTP a helyi sajtó értesülése szerint

Az értesülést az OTP nem kommentálja, de ha tényleg megvenné a HSBC helyi leányát, ez lehetne az első Kelet- és Közép-Európán kívüli leányvállalata.

Stubnya Bence
2025. március 26. 13:11 Adat, Vállalat

Új Samsung-üzem épül Gödön, felpörgött az év elején az európai villanyautó-piac

A villanyautók forgalma csaknem 30 százalékkal nőtt az EU-ban, a hibridek népszerűsége továbbra is kitart, ami segíthet a szenvedő magyar gyáraknak.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.