Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. március 21. 12:35 Vállalat

Válságban gyorsabban öregszenek és előbb halnak meg a cégvezetők

Nagyjából másfél évvel csökkenti a vezérigazgatók várható élettartamát egy gazdasági visszaesés, és már a visszaesést követő években is idősebbnek néznek ki a válságba került iparágakban működő cégek vezetői azoknál, akiknek az ágazata elkerülte a válságot – többek között ez derül ki egy friss műhelytanulmányból, amely az amerikai National Bureau of Economic Research jelentetett meg.

A kutatók több mint 1600 vezérigazgató adatai alapján vizsgálták, hogy a gazdasági visszaesések milyen hatással vannak a vezetők egészségére. A tanulmány olyan időszakokat tekint visszaesésnek, amikor a cégek medián részvényárfolyama legalább 30 százalékkal esett vissza egy kétéves időszakban a korábbi időszakhoz képest. A vizsgált vezérigazgatók nagyjából 40 százaléka élt át ilyen visszaesést, és ezek átlagosan másfél évvel csökkentették ezeknek a vezetőknek a várható élettartamát.

A kutatás talán legérdekesebb része, hogy a kutatók gépi tanulás algoritmusok segítségével vizsgálták meg a vezérigazgatókról készült képeket. Az algoritmusok kifejezetten a kinézetük alapján becsülték meg az életkorukat. A tanulmányhoz 462 vezérigazgatóról 3086 képet gyűjtöttek össze, amelyek a 2006-os Fortune 500 listán szereplő cégek vezetőit vezérigazgatói megbízatásuk alatt, de különböző időpontokban ábrázolták.

Azok a vezetők, akiknek az iparága komoly visszaesést szenvedett el a 2007-2008-as válságban, átlagosan egy évvel néztek ki idősebbnek azoknál, akiknek a cégét nem érintette annyira súlyosan a válság. A különbség a később készült fotók alapján tovább növekedett.

A kutatás arra is kitért, hogy a nyolcvanas években 33 amerikai államban különböző években bevezetett, ellenséges felvásárlást akadályozó törvények milyen hatással voltak a vezérigazgatók egészségére. Az ellenséges felvásárlások lényege, hogy – a baráti, tehát két fél közös megegyezeséből létrejövő felvásárlásokhoz képest – ezekben az esetekben a felvásárlás a megvett cég menedzsmentjének beleegyezése nélkül jön létre. Ennek gyakran az az oka, hogy a befektető kifejezetten úgy ítéli meg, hogy éppen a gyenge menedzsment hátráltatja az egyébként jó kilátásokkal bíró céget.

Az említett törvények tehát csökkentik a stresszt, amit a potenciális ellenséges felvásárlások okoznak a vezérigazgatóknak. A tanulmány szerint olyannyira, hogy jelentősen, két évvel növelték ezek a törvények átlagosan az adatbázisba bekerülő vezérigazgatók élettartamát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTéves párhuzamra hivatkozik a kormány a cégvédelmi törvénynélVan egy lényeges különbség abban, ahogy az olaszok és a magyarok a járvány miatt kialakult helyzetben védekeznek a külföldi cégek terjeszkedése ellen. Az olasz szabályok átgondoltak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat felvásárlás kutatás menedzsment vállalatok várható élettartam Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Stubnya Bence
2023. november 27. 04:34 Közélet, Vállalat

Kell-e félteni a magyar dolgozókat a vendégmunkásoktól?

Az ellenzék szerint káros a vendégmunkásokat hazai jelenléte, a kormány szerint a magyar munkahelyeket védik. De mi történik eközben a munkahelyeken?

Torontáli Zoltán
2023. november 26. 04:34 Élet, Vállalat

Ilyenek voltak az élelmiszerboltok a nyolcvanas években, nem?

Visszamentünk 1986-ba, és megnéztük, hogyan vásároltak akkor az emberek, illetve milyen nehézségekkel küszködtek a boltok.

Hajdu Miklós
2023. november 24. 16:36 Vállalat

A Budapestre felhőkarcolót álmodó cég neve eddig nem hozott szerencsét Magyarországon

Nemrég még a kormány is idegenkedett a magas épületektől, most viszont nem toronyház, hanem valódi felhőkarcoló építéséről egyeztet.

Fontos

László Pál
2023. november 28. 15:31 Podcast, Támogatói tartalom

Megváltozott, ahogy a munkám értékéről és áráról gondolkozom

A Pénz(m)érték sorozat ötödik részében az X-generációsok mesélnek arról, mit jelent számukra a pénz és a fenntarthatóság kapcsolata.

Jandó Zoltán
2023. november 28. 09:28 Adat

Kocsmaarmageddon van Magyarországon, de a kantinoknak jól megy

Több mint ezer vendéglátóhely szűnt meg 2023 első felében Magyarországon. A leggyorsabban továbbra is a italüzletek száma csökken.

Pálos Máté
2023. november 27. 19:16 Adat

Annyira keveset költünk egészségügyre, hogy az EU sereghajtói közé kerültünk

A GDP-arányos adat leginkább azt mutatja meg, hogy a döntéshozók mennyire tekintik fontos területnek az egészségügyet.