Ahogy októberben megírtuk, a Tesco magyarországi leánycégében tulajdonrésze van a Spar Magyarországnak. Ez a részesedés egészen minimális, mindössze 0,000007 százalékos. A Spar ezzel mégis az egyedüli részvényes a legnagyobb magyar áruházláncban egy holland és egy brit bejegyzésű Tesco-cég mellett.
A Spar már több mint tíz éve a Tesco részvényese, ez egyáltalán nem volt titok, a Tesco éves beszámolóinak legelején rendszeresen fel van tüntetve. Versenyjogi szempontból azonban aggályos lehet, hogy Magyarország második legnagyobb kiskereskedelmi szereplőjének részesedése van a legnagyobb áruházláncban.
A Tesco nem nyilvános közgyűléseiről készült beszámolók alapján a Spar képviselője rendszeresen részt vesz ezeken, és jóváhagyja az üzleti beszámolókat, az osztalék mértékét vagy egy új igazgatósági tag megválasztását. Amikor ezzel kapcsolatban megkerestük a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH) szeptemberben, kiderült, hogy éppen nyár végén kezdték el vizsgálni a Spar részesedését, saját észlelés alapján.
A GVH újbóli megkeresésünkre most azt írta, hogy decemberben lezárta a kérdéses panasz vizsgálatát. A versenyhivatal szerint az ügyben “nem valószínűsíthető jogsértés, így a GVH nem indított versenyfelügyeleti eljárást”. A rendelkezésükre álló információk alapján a Spar a “nyilvánosan elérhető adatokon túl szenzitív adatokhoz nem jutott, így versenyjogi szempontból értékelendő információcsere valószínűsíthetően nem valósult meg”.
A Spar részesedésének története némileg homályos. Amikor szeptemberben megkerestük a két áruházláncot, az derült ki, hogy akkor kerültek a Sparhoz a részvények, amikor 2008-ban felvásárolták a Plus áruházláncot. Arról azonban nem volt tudomásuk, hogy a Plus mikor és hogyan jutott hozzá a részvényekhez.
Arra sem a Spar, sem a Tesco nem válaszolt korábban, hogy a közgyűlési részvételen kívül miben nyilvánul meg a Spar részesedése, illetve hogy miért nem számolták fel ezt az állapotot.
Vállalat
Fontos