Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. június 5. 12:28 Vállalat, Világ

Fertőtlenítőt és bioetanolt készítenek az eladhatatlan borkészletekből Franciaországban

Eladhatatlanná vált a francia borkészlet jelentős része. Franciaországban tavaly 42 millió hektoliter bor készült, ez a világpiac 16 százaléka, és a francia termelés hagyományosan a második legnagyobb a világon. Csak Olaszországban készítenek ennél több bort, tavaly például 47,5 millió hektolitert.

A Le Progres azt írja, hogy kétmillió hektoliter francia bort most az Európai Unió engedélyével és uniós közpénzekből fel kell vásárolni a pincészetektől, mert nem tudnak vele mit kezdeni a borászatok. A járványban életbe léptetett korlátozások miatt a hazai fogyasztás visszaesett, és ez a legfontosabb felvevőpiac, de az amerikai export is minimálisra csökkent. Az eladatlan készletek súlyos logisztikai problémákhoz vezethetnek, mire jön az őszi szüret.

Ezért bioetanolt és alkoholos fertőtlenítő géleket készítenek a felvásárolt borokból. A termelők hektoliterenként 78 eurót kaphatnak a keretből, de a földrajzi elnevezés és oltalom nélküli borok után csak 58 euró jár majd. A kompenzációt a feladatra kiválasztott lepárlók kapják meg, nekik kell a pénzt továbbadni a programra jelentkező és borukat beszállító pincészeteknek.

Spanyolország és Olaszország is hasonló lépésekre kényszerül, Olaszországban részben a zöld szüretelést is támogathatják, vagyis a még éretlen termés leszedését.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszaadott Michelin-csillag világít rá a francia vidék nehézségeireAz elnéptelenedő egykori bányászvárosok már egy Michelin-csillagos éttermet sem tudnak eltartani.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ bioetanol bor fertőtlenítőszer Franciaország járvány koronavírus támogatás Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 11:54 Adat, Vállalat

Magyar olajellátás: „ha Al Caponéval üzletelsz, legyen B-terved”

Nagyobb a füstje, mint a lángja a Lukoil-ügynek: nem valószínű, hogy az orosz olajipari cég ukrajnai szankcionálása komoly gondokat okozna a hazai energiaellátásban.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.