Ha másról nem, a ceruzaelemről nálunk is mindenki ismerheti a német ipar egyik büszkeségét, a Varta AG-t. A céget 133 éve alapították, túlélt két világháborút és kelet-berlini ágának kommunista államosítását, ráadásul tavaly modern kori történetének legjobb évét zárta, jövője azonban hirtelen mégis bizonytalanná vált.
A társaság ugyanazt tette, amit rengeteg német cég már nagy sikerrel alkalmazott: talált magának a világpiacon egy olyan szűkebb rést, amelyben képes volt terjeszkedni, és a kutatás-fejlesztést erre koncentrálva meg is hódította teljes egészében. A Varta esetében a vezeték nélküli fejhallgatókban és hallókészülékekben használt kisméretű lítiumionos akkumulátorokról van szó, amelyek iránt viszonylag rövid idő alatt óriásira nőtt a kereslet.
A németek pillanatnyilag 50 százalékos részesedéssel rendelkeznek a világpiacon, a növekedés ráadásul évi 30 százalékos, és bár 2019 is kiváló év volt, ez a szegmens még mindig csak gyerekcipőben jár, azaz a Vartára elvileg fényes jövő várhatna.
A cég ennek megfelelően szinte minden tőkéjét a kapacitás növelésére fordítja, az év végére 100 millió akkumulátort lesz képes gyártani, de 2021-végére már 200 milliós lesz a termelése. A nagy befektetések ellenére eddig senki sem kérdőjelezte meg, hogy a pénzt költeni kell, a Vartában mindenki olyan nagy növekedési sztorit látott, hogy a részvények árfolyama folyamatosan emelkedett.
Decemberben és főleg januárban aztán minden a feje tetejére állt.
A Varta azt vette észre, hogy a világpiacot elkezdték olyan kínai termékek elárasztani, amelyek a vállalat szerint lemásolták a szabadalmi védettséget élvező technológiáját.
A cég tulajdonképpen annak lett áldozata, hogy a piac fejlődésének üteme még neki is túl gyors volt, a fejhallgató-gyártók egyszerűen nem tudták kivárni, hogy a Varta bővítse a termelését, ezért meghajoltak, és elkezdték vásárolni a kínai másolatokat.
Az alábbi grafikon a Varta elmúlt 12 hónap alatti részvényárfolyamát mutatja. Látszik, hogy 2019-et a folyamatos és nagy ütemű emelkedés jellemezte, a növekedés 390 százalék volt tavaly. Ám amikor januárban nyilvánvalóvá vált a kínai fenyegetettség, az árfolyam megzuhant, és csak azért talált magára a napokban, mert a cég a vártnál jobb üzleti eredményeket tett közzé.
Azt azonban senki sem tudja megjósolni, hogy mi vár a cégre 2020-ban, tényleg másolják-e a technológiáját, és ha igen, akkor hogyan tud érvényt szerezni az érdekeinek, miközben a gyártóknak egyre több akkumulátorra van szükségük, de azonnal.
Vállalat
Fontos