Mi is többször írtunk már arról, hogy a négynapos munkahét bevezetésének milyen előnyei lehetnek. A munkával töltött idő csökkentésének azonban van egy másik, szintén terjedő módja, az ötórás munkanapra való átállás. A CNBC több céget is megkérdezett az ezzel kapcsolatos tapasztalatokról, és a válaszok elég sok meglepetéssel szolgáltak.
A kaliforniai Tower Paddle Boards-nál például az volt az elképzelés, hogy ha átállnak a napi ötórás munkára, olyan embereket szeretnének felvenni, akik az átlagnál gyorsabban végezik a munkájukat. Az álláshirdetésekre jelentkezők azonban tisztán két csoportra oszlottak, egyrészt tényleg sikerült gyorsabban dolgozó embereket felvenni, a pályázók fele azonban egyszerűen lusta volt. Ők azért jelentkeztek, mert úgy gondolták, hogy ugyanannyi pénzért sokkal kevesebbet kell majd dolgozni.
Ennél is nagyobb problémát okozott az, hogy a napi 3 óra munkaidő-csökkentés után a meglévő dolgozók jelentős része három hónapon belül felmondott. A cég vezetői szerint ennek az lehet az oka, hogy amíg korábban napi 8 órát töltöttek együtt a munkatársak, addig jobban a munkahelyi közösség részének érezték magukat.
Amikor viszont délután 1 órakor mindenki feláll, és hazamegy, a munkán kívüli világ sokkal nagyobb szerepet tölt be az életében, és ezért csökken a munkahely fontossága.
Az emberek nem a munkahelyet hagyják ott, hanem a munkatársakat, mert nem kötődnek már annyira hozzájuk. A cégnél ezért az uborkaszezonra korlátozták az ötórás munkanapokat, és ez a megoldás szerintük működik.
A Rheingans Digital Enabler nevű német marketing ügynökségnél hasonlóak voltak a tapasztalatok.
Napi öt óra munka mellett a dolgozóknak rengeteg idejük maradt arra, hogy más tevékenységekbe is belekezdjenek.
Volt, aki elment egy teljesen új szakmát tanulni, és amikor végzett, akkor felmondott, mások arra jöttek rá, hogy inkább más iparágban szeretnének dolgozni.
Ez elég nagy problémát jelentett a cégnek, de az ügyvezető azt mondja, örül, hogy egykori alkalmazottai megtalálták a saját útjukat, és ez végső soron a cégnek is jó, mert arra utal, hogy ők nem tudták volna jól kifutni magukat az egykori állásukban.
A Collective Campus nevű ausztrál társaságnál is úgy látják, hogy aki az ötórás munkanap bevezetése után felmond, az nem volt igazán a céges kultúrához való, csak eddig ez nem derült ki. Náluk ugyanis nem mondott fel senki emiatt. A cég vezetője szerint az emberek nem mennek el, ha több szabadidőt kapnak, de megfelelően motiváltak a munkahelyükön.
A cégvezetők egyöntetűen a 40 órásnál rövidebb heti munkaidő mellett vannak, minden nehézség ellenére is. Azt mondják, ki kell kísérletezni a csökkentés megfelelő módját, de a napi 8 óra munka 20 éven belül biztosan nem lesz már jellemző.
Élet
Fontos