Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2019. január 26. 17:02 Pénz, Vállalat

Aliexpress vagy Ebay? Mindegy, hamarosan egységesek lesznek a szabályok

Miközben a világ legfontosabb gazdasági hatalmai, Kína, az Egyesült Államok és az Európai Unió között súlyos kereskedelmi konfliktusok vannak, a triumvirátus az e-kereskedelem területén egy új megállapodás tető alá hozásán ügyködik.

A Bloomberg szerint Kína is csatlakozik az USA, az EU, illetve a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 47 tagállamának ahhoz a csoportjához, amely újraszabályozná a világ internetes kereskedelmét. Becslések szerint éves szinten 25 ezer milliárd dollár sorsáról van szó.

A készülődő megállapodás lényege, hogy a lehető legtöbb akadályt lebontsák az áruk és szolgáltatások szabad áramlása előtt. Ilyen értelemben egyfajta szabadkereskedelmi megállapodáshoz hasonlít, azzal a különbséggel, hogy a gazdaság egyetlen szegmenséről, jelen esetben az e-kereskedelem szabályrendszeréről döntenek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa mindent online rendelsz, nem lesznek képesek kiszállítani nekedÚgy tűnik, hogy a logisztika jelenleg a legszűkebb keresztmetszete az e-kereskedelemnek.

Ennek ellenére sem egyszerű tárgyalóasztalhoz ültetni a feleket. Kína, amely erőteljesen korlátozza belföldön az internet használatát, eleinte nem akart részt venni a megbeszéléseken, mert túl ambiciózusnak tartotta a célokat. Végül az utolsó pillanatban arra hivatkozva gondolták meg magukat, hogy a többoldalú kereskedelmi rendszer már így is válságban van, amelynek legfőbb tünete az amerikai-kínai kereskedelmi háború.

„Az e-kereskedelmi tárgyalások elindítása jelentősen segítene a WTO tárgyalási funkciójának megerősítésében, valamint a többoldalú kereskedelmi rendszerbe és a gazdasági globalizációba vetett bizalom erősítésében

– fogalmazott  Zhang Xiangchen, a WTO kínai nagykövete.

Az előzetes egyeztetéseket már tavaly júniusban elkezdték, és idén márciusban várható, hogy most már Kínával kiegészülve ülnek asztalhoz a tárgyalófelek. A célok között szerepel a nemzetközi e-kereskedelem fejlődését akadályozó akadályok lebontása, például az e-szerződések és e-aláírások érvényességének garantálása.

Ha a teljes kiskereskedelmi forgalmat nézzük, jelenleg még az Egyesült Államok vezet a tavalyi 5300 milliárd dolláros összértékkel. De Kína már nincs sokkal lemaradva, hiszen 2018-ban 5200 milliárdos forgalmat bonyolítottak le az ázsiai országban. Idén várhatóan Kína leelőzi az USA-t, és ha a trend marad a következő években is, növelni fogja az előnyét.

 

Az e-kereskedelem arányát tekintve ugyanakkor Kína már most is messze maga mögött hagyja Amerikát. Míg az Egyesült Államokban a kiskereskedelemnek nagyjából csak a tizede zajlik online, Kínában már a 25 százalékot is meghaladja ez az arány.

Ennek megfelelően Kínának azért is érdeke a megállapodás, mert az e-kereskedelemben elképesztő sikereket értek el az olyan nemzetközileg is jegyzett kínai cégek, mint az Alibaba és a Baidu. 

Magyarországon is sokan rendelnek árut közvetlenül Kínából,

a Magyar Posta és a NAV rendszeresen ad ki tájékoztató anyagokat arról, hogy milyen szabályok vonatkoznak az ilyen küldeményekre.

Az Alibaba amerikai versenytársa, az Amazon üdvözölte a tárgyalásokat. Szerintük jelentős előnyökkel járhat az Amazon vásárlói és eladói számára az online kereskedelem szabályainak egységesítése. Ha sikerül megállapodni, remélhetőleg a magyar vásárlók számára is még egyszerűbbé válik majd a tengerentúli rendelés.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉlelmiszert még mindig nem akarunk online rendelniHiába szárnyal az e-kereskedelem, élelmiszert továbbra is inkább az üzletekben vásárolnak a magyarok.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat csomagküldés e-kereskedelem Kína usa wto Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.