Viszonylag keveset hallani a részvénytársaságok felügyelőbizottsági (fb) tagjairól, mivel az operatív munkát végző cégvezetők vannak leginkább a frontvonalban. Amíg a cégvezetők általában egy vállalatot irányítanak, az fb-tagok több cégnél is betölthetnek ugyanolyan szerepet. Ők ugyanis a társaság működését ellenőrzik, és ezt a munkát a tulajdonosok érdekében végzik. Éppen a tulajdonosi összefonódások miatt egy-egy felügyelőbizottsági tagnak akár féltucatnyi cégre és ágazatra lehet ráhatása, így elképesztő hatalom koncentrálódhat néhány ember kezében.
A német részvénytársaságoknál nagyon fontos az fb: kinevezi (és visszahívja) az igazgatóság tagjait, ellenőrzi a tevékenységét, dönt az ügyvezető megbízásának feltételeiről (a juttatásairól is), vizsgálja és tanácsokkal támogatja a munkáját. Az igazgatóság köteles beszámolni a felügyelőbizottságnak az aktuális és a tervezett üzletpolitikáról, az eredményekről és a legfontosabb fejleményekről.
Németországban a tíz legnagyobb álláshalmozó összesen 37 cégben vállalt felügyelő bizottsági tagságot.
A Die Welt cikke szerint jelenleg Németország legfontosabb fb-tagja Michael Diekmann. Ő vezeti az Allianz felügyelőbizottságát, továbbá a grémium tagja többek között a BASF vegyipari óriásnál és a Siemensnél is.
Őt követi Karl Ludwig Kley, a Lufthansa és az E.ON felügyelőbizottsági elnöke, aki egyébként a BMW működését is ellenőrzi. A harmadik helyen áll Paul Achleitner, a Deutsche Bank fb-elnöke és a Bayer, a Henkel, illetve a Daimler felügyelő bizottságának a tagja. Nőként egyedül az ő feleségének, Ann-Kristin Achleitnernek sikerült a kilencedik helyre befutnia. Így idén lett először női tagja az első tíznek.
A nemek arányát tekintve sokat javult a helyzet az elmúlt bő tíz évben. 2006-ban a nők aránya a felügyelő bizottságokban 11,7 százalékos volt, mára ez 33,8 százalékra nőtt. Árnyalja ugyanakkor a helyzetet, hogy a döntéshozó testületekben továbbra is 78 százalékos a férfiuralom.
Az idei év legnagyobb bukását Ulrich Lehner, a ThyssenKrupp felügyelőbizottsági elnöke hozta össze, akit éveken keresztül a legbefolyásosabb német menedzserek között tartottak számon. A legfrissebb listán viszont már csak a huszadik helyen végzett.
A top 10 alapján az is látszik, hogy
az álláshalmozó fb-tagoknak nemcsak a német, hanem a magyar gazdaságra is nagy befolyásuk van,
hiszen az Allianz, a Siemens, az E.ON, a Henkel, a Daimler vagy éppen a Continental a magyar gazdaságban is meghatározó szerepet játszik.
Az idei top 10 szereplői, fontossági sorrendben:
Pénz
Fontos