Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. október 9. 17:01 Élet, Vállalat

Brutálisan megemelnék a műanyag evőeszközök, tányérok és szívószálak díját

Azt a kis műanyag tányért, amelyben például egy levest el lehet hozni a kifőzdéből, a vendéglős nagykereskedelmi áron jelenleg nettó 20-25 forintért szerzi be. Ebben most mindössze 0,4 forint a környezetvédelmi termékdíj, mert egy ilyen tányér tömege 7 gramm körül van, a díj pedig 57 forint kilogrammonként.

A kormány elé kerülő módosító javaslat azonban a termékdíjat brutálisan megemelné, 57 forintról 1900-ra, vagyis 33,3-szorosára. A kifőzdei példánál maradva ez azt jelenti, hogy 0,4 forint helyett több mint 13 forint lesz egyetlen tányér termékdíja, vagyis a teljes nettó ár a 1,5-szeresére emelkedik.

Ugyanez vonatkozhat majd az egyszer használatos műanyag kanalakra, villákra, késekre, a keverőpálcákra és a szívószálakra is. Abban a javaslatban ugyanis, amely 2021-től teljesen megszüntetné a műanyagzacskók forgalmazását, többek között ez is benne van.

A törekvés egyébként teljes mértékben összhangban van az uniós elképzelésekkel, erről korábban részletesen mi is írtunk ebben a cikkünkben. A szigorítás jó oka ugyanis az, hogy ezek az egyszer használatos műanyagok jelentős mértékben terhelik a környezetet, tonnaszámra kerülnek nemcsak a szemétlerakókba, de a tengerekbe is. Mindezt úgy, hogy például egy szívószálat vagy egy kávéba tett keverőpálcát általában még 10 percig sem használnak, ráadásul a szívószál használata az esetek döntő többségében értelmetlen, vagy csak kényelmi funkciója lehet.

Az evőeszközökkel, a tányérokkal és különösen az ételhordókkal azonban kicsit más a helyzet, hiszen ezek sokszor praktikus kellékek. Ezért arra lehet számítani, hogy a termékdíj drágulása önmagában nem fog a megszüntetésükhöz vezetni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa az EU kinyírja a műanyag evőeszközöket, mivel fogod enni a Balatonon a hekket?A fülpiszkáló papíros kiváltása egyszerűnek tűnik, a szívószál és az evőeszköz azonban érdekesebb menet lesz.

Egy 800-1000 forintos kiszállított ebédnél a nettó 15-20 forintos többletköltséget az éttermek simán a fogyasztókra fogják hárítani, vagyis ebben az esetben az állam díjbevétele fog jelentős mértékben emelkedni, és kevésbé lehet igaz, hogy a környezetvédelmi célok teljesülnek.

Ez pedig nem azért lesz így, mert az éttermek, a kifőzdék és főleg a csak kiszállításra főző nagy konyhák nem szeretnének környezettudatosak lenni, hanem azért, mert a műanyag evőeszköznek, tányérnak és szállításra alkalmas tároló edényeknek (egyelőre) nem terjedt el üzletileg racionális helyettesítője.

A jelenlegi legkézenfekvőbb alternatívát a papíripar kínálja, de amint a dobozos gyümölcsleveknél is látszik, a dobozok gyakran többrétegű szerkezetek, a 75 százalék papír mellett 20 százalékban műanyagot, 5 százalékban pedig alumíniumot szoktak tartalmazni. A rétegzett italkarton környezetvédelmi termékdíja egyébként a javaslat szerint 19 forint marad kilogrammonként.

Kapható Magyarországon cukornád és búzakorpa alapú környezetbarát tányér és evőeszköz is, ám ezek szélesebb körben való megismerésére még várni kell.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIdeje volt már, hogy közellenség legyen a műanyag szívószálbólTöbbnyire semmi értelme a használatának, és nagyon szennyezi a környezetet. Meg is indult a szívószálellenes mozgalom.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat díjemelés evőeszköz környezetvédelem műanyag szívószál tányér termékdíj Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.