Már most is 410 forint felett lehet csak tankolni a hazai töltőállomásokon, de hamarosan tovább drágulhatnak az üzemanyagok. A benzin és gázolaj árát a világpiaci trendek befolyásolják leginkább, de a forint árfolyama is nagyban meghatározza, hogy itthon mennyit kell az üzemanyagért fizetni.
Ezt fejelik még meg a Donald Trump amerikai elnök által elnök által tervezett új szankciók is, amelyek novemberben lépnek életbe Irán ellen. Az Egyesült Államok májusban jelentette be, hogy kilép a három éve komoly nehézségek árán összehozott iráni atommegállapodásból és gazdasági szankciókat vezet be. Most az ásványi anyagok még nem szerepelnek a tiltólistán, ősztől azonban azokra is vonatkoznak a szankciók. A perzsa ország a világ hatodik legnagyobb kőolajexportőre.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) arra figyelmeztetett, hogy az Irán elleni szankciók a globális kínálatban fennakadásokat okozhatnak. A helyzetet súlyosbítja, hogy Venezuela lényegében csődben van, már most is bizonytalan az ottani olajexport.
Neil Atkinson, az IEA olajpiaci szakértője ugyanakkor azt mondta a CNBC-nek, hogy rövid távon nincs gond, hiszen Szaúd-Arábiában és Oroszországban is nőtt az elmúlt időszakban a kitermelés. Az év végén viszont már lehetnek problémák, különösen akkor, ha valamelyik jelentős termelőnél problémák lépnének fel. Ez kimerítené a tartalékokat, és magasabb árakhoz vezetne.
A feltételes mód egyelőre indokolt, mert az Európai Unió, Kína és India is bejelentette, hogy nem csatlakozik az amerikai szankciókhoz, vagyis továbbra is vásárol majd Iránból kőolajat. Ha viszont Trump beváltja fenyegetését, miszerint mindenkinek választania kell, hogy az Egyesült Államokkal vagy Iránnal üzletel, akkor akár napi egymillió hordónyi olajkínálat is eltűnhet a világpiacról. (Mivel nyilván mindenki az USA-t választaná.)
The Iran sanctions have officially been cast. These are the most biting sanctions ever imposed, and in November they ratchet up to yet another level. Anyone doing business with Iran will NOT be doing business with the United States. I am asking for WORLD PEACE, nothing less!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 7, 2018
Az is kérdés, hogy a Donald Trump által indított kereskedelmi háborúban milyen alkuk születnek. Kína például bármikor beáldozhatja az iráni olajimportot egy a kínai áruk szempontjából előnyös amerikai alku kedvéért. Ezzel az Egyesült Államok közelebb jutna a céljához, hiszen az iráni olaj egyik legnagyobb felvásárlója a kínai gazdaság.
Pénz
Fontos