Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. augusztus 3. 14:04 Világ

Egyre láthatóbb sebeket ejt Kínán a kereskedelmi háború

A kínai tőzsde értéke – pontosabban az összes tőzsdére bevezetett kínai cég piaci kapitalizációja dollárban számolva – 2014-ben lehagyta a japánt, és a világ második legnagyobbja lett az amerikai mögött. Egészen mostanáig, tegnap ugyanis a Bloomberg szerint Tokió visszavette a második helyet. (A kínai szárazföldi tőzsdék cégei 6090 milliárd dollárt érnek, a japán cégek értéke pedig 6170 milliárd dollár ma. A helyzetet bonyolítja, hogy a hongkongi tőzsdén, ahol jelentős részben szintén kínai cégekkel kereskednek, további 5100 milliárd dollárnyi részvény forog.)

A szimbolikus helycsere oka, hogy a sanghaji tőzsde idén eddig 16 százalékot esett, ráadásul a jüan is közel 7 százalékot vesztett értékéből  a dollárral szemben az utóbbi két hónapban. Eközben a japán jen erősödött, és a tokiói tőzsde csak kisebb mértékben esett vissza. A kínai pénznem hamarosan rekordmélységbe süllyedhet elemzők szerint, ha nem lép közbe a kínai jegybank.

A befektetők azért fordulnak el a kínai eszközöktől, mert sokasodó kockázatokat látnak. A Trump-kormányzat ugyanis pont akkor kezdett elképesztő gazdasági nyomásgyakorlásba, amikor a kínai gazdaság egyébként is sebezhető állapotban volt. A kínai pártvezetés évek óta nehéz helyzetben egyensúlyoz: úgy próbálja lassítani a kínai cégek eladósodását és kiegyensúlyozni a gazdaságot az exportszektor túlsúlya felől a belső fogyasztás és a szolgáltatások felé, hogy közben kiszámítható mederben történjenek az események, ne érje túl nagy sokk a gazdaságot.

A kínai exportszektort fenyegető kereskedelmi háború jelenleg ott tart, hogy egyelőre a Trump-kormányzat 200 milliárd dollárnyi USA-ba irányuló kínai importtermék vámját nemcsak az eddigi fenyegetés szerinti 10 százalékra, hanem 25 százalékra emelné (a már most hatályban lévő, 50 milliárd dollárnyi kínai importot érintő amerikai büntetővámokon felül). 

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrump még jobban odacsapna KínánakA tervezett 10 százalék helyett 25 százalékos vámot vetne ki 200 milliárd dollárnyi kínai termékre.

 

A kínaiak válaszul zsarolásról és ellencsapásokról beszélnek, a tárgyalások pedig elakadtak – részben azért, mert a kínaiak nem bíznak az amerikai kereskedelmi tárgyalókban, akik maguk sem képviselnek egységes álláspontot, ráadásul az elnök is rendszeresen aláássa a hitelességüket. Trump már azt is kilátásba helyezte, hogy az USA-ba érkező teljes, 505 milliárd dolláros kínai áruforgalom egészét büntetővámokkal sújthatja.

A kereskedelmi vita mindkét országnak fájni fog. Az amerikai fogyasztók magasabb árakkal, az amerikai nagyvállalatok pedig káoszba süllyedt ellátási láncokkal és bizonytalan beruházási kilátásokkal szembesülhetnek majd a vámháború miatt. Egyelőre azonban az USA makrogazdasági mutatóin nem látszanak a problémák, a kínai gazdaságon viszont annál inkább. Például máris romlani kezdtek a konjunktúramutatók. Az elemzőket most főleg a jüan mélyrepülése aggasztja: ha folytatja az utóbbi hetekben látott zuhanást, az felgyorsíthatja tőke kimenekülését, ami tovább súlyosbítja a kínai pénzpolitika dilemmáit. De nemcsak Kínának, hanem a kínai piacon aktív nyugati cégeknek is komoly veszteségük lehet a jüan elértéktelenedéséből.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMost nagyon fájhat Kínának Trump vámháborúja, de hosszú távon profitálhat belőleA kínai gazdaság alapból is sok gazdasági kihívással szembesül, erre jött a vámháború. Elsőre az USA lehet felül, de a támadás csak löketet adhat a kínai reformoknak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ adósság donald turmp kereskedelmi háború Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2023. június 8. 04:34 Világ

Kína még nem, Tajvan és Dél-Korea már megszenvedte a csipháborút

A folyamatok megmutatják az amerika-kína csipháború korlátjait is.

Kolozsi Ádám
2023. június 6. 15:32 Világ

Miért állhatott az oroszok érdekében a gátrobbanás?

Az ukránok nem nyernek semmit a sártengerrel, Moszkva viszont igen.

Kolozsi Ádám
2023. június 5. 18:35 Világ

A Fehér Ház magyar származású nehézfiút vet be a szennyezők és az autóipar ellen

Richard Revesz felkészültségét mindkét politikai oldal elismeri.

Fontos

Stubnya Bence
2023. június 8. 11:53 Adat

Májusban újra lassult az infláció, reális az év végi egyszámjegyű adat

2020 novemberében volt utoljára olyan, mint idén májusban: az előző hónaphoz képest csökkentek az árak.

Torontáli Zoltán
2023. június 7. 04:34 Adat, Élet

Ha úgy vásárolsz, mint mi, akkor február óta 1800 forintot foghattál egy nagy bevásárláson

Nem tudjuk, meddig megy ez, de megint jóval olcsóbb lett a kosarunk értéke, az inflációt most már csak 27,4 százalékosnak mértük.

Pálos Máté
2023. június 6. 18:29 Élet, Közélet

A kormány tényleg levette a kezét a független társulatokról

6 milliárd forintot osztott szét a kormány, de sem a Budapesti Fesztiválzenekarnak, sem a Pintér Béla Társulatnak nem jutott.