Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. május 14. 11:43 Vállalat, Világ

Trump maga is megijedt attól, hogy mit tett a kínaiakkal

Donald Trump amerikai elnök a hétvégén két elég meglepő twitter üzenetet is kiküldött a Kínával folytatott kereskedelmi háborúval kapcsolatban. Az elsőből azt tudhattuk meg, hogy a kínai elnökkel közösen dolgoznak a ZTE nevű távközlési óriás megmentésén, a második pedig már arról szólt, hogy jól halad a munka. Mindez azért elég furcsa, mert éppen Trump közelmúltbeli intézkedései juttatták csőd szélére a céget, és ha tönkrement volna, akkor ez lett volna az első igazán nagy ütés a kínai-amerikai kereskedelmi és politikai vitában.

A ZTE, amely egyébként a magyarországi Telenor hálózat egyik legnagyobb beszállítója, a múlt héten azért állította le a termelését, mert Trump elvágta a céget az amerikai alkatrész beszállítóitól. A társaság nem tud amerikai alkatrészek nélkül létezni, és ha tönkremegy, annak nem csak szimbolikus jelentősége van, hanem 75 ezer alkalmazottja is utcára kerül.

A büntetést azért rótták ki Washingtonban a ZTE-re, mert titokban Iránnak és Észak-Koreának is szállított amerikai részegységeket tartalmazó berendezéseket, vagyis megszegte az amerikai embargót.

Úgy tűnik azonban, hogy a Trump kormányzat sem mérte fel jól, mit jelentene a ZTE bedőlése. Trump a jövő hónapban találkozik Kim Dzsongun észak-koreai elnökkel, de a megbeszélések közvetítője éppen Kína. A ZTE vártnál sokkal könnyebb térdre kényszerítése valószínűleg olyan sokkot okozna Kínában, ami miatt a fontos koreai egyeztetés is veszélybe kerülne.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Telenor magyar hálózata részben a kínai ZTE-re épül, ami mindjárt összeomlikHogyan reagálhat egy mobilszolgáltató, ha technológiai értelemben a lába alól hirtelen kihúzzák a szőnyeget?

Másrészt az sem biztos, hogy a második legnagyobb kínai távközlési óriás földbe gyalulása a nemzetközi kereskedelemben jól mutatott volna. Ahogy a New York Times is írja, Trumpnak nem könnyítené meg a dolgát, ha a kínai nagyvárosokban hirtelen tömegek kezdtek volna az utcákon iPhone-okat földhöz vagdosni.

Az amerikai visszatáncolást most megpróbálják elsősorban a 75 ezer veszélyben lévő munkahely megvédésével indokolni, a valóságban azonban sokkal inkább arról lehet szó, hogy a ZTE sokkal többet jelent Kínának, mint munkahelyek ezrei, és ezt nem vették kellő mértékben számításba. A ZTE a kínai technológiai fejlesztések egyik központja, és a kínai technológia külföldi elterjesztésének egyik kulcsa. Még akkor is, ha egyébként jelentős mennyiségű amerikai szabadalmat bitorolva indították a fejlesztéseket.

Az amerikai kongresszusi képviselők azonban keményen kritizálják Trump taktikáját, rögtön azt kérdezték, hogy mi lenne, ha az elnök inkább a nemzetbiztonsággal törődne a kínai munkások helyett. Az amerikai álláspont szerint ugyanis a kínai állam rejtett segítségével fejlődő ZTE és a Huawei amerikai távközlési piaci jelenléte súlyos kockázatokat rejt.

Trump egyelőre nem fedte fel, hogy a ZTE életben tartásáért cserébe milyen komplex előnyökre számít, de úgy tűnik, hogy az ügy rendezése egy tágabb tárgyalási csomag részeként lesz értelmezhető. Ennek mind az észak-koreai tárgyalásokhoz, mind a Kínával szembeni kereskedelmi tárgyalásokhoz köze lehet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ Donald Trump kereskedelmi háború Kína távközlés ZTE Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.