Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. április 6. 14:17 Pénz, Vállalat

Kidobta a Nestlé termékeit a legnagyobb német szupermarketlánc

Kereskedelmi háború zajlik Németországban: a legnagyobb ottani boltlánc, az Edeka több mint százhatvan Nestlé terméket vett le a polcairól, és ezzel a gyártó áruházi bevételének húsz százalékát megszüntette. Ráadásul az Edeka tovább emeli a tétet, a Lebensmittel Zeitung cikke szerint harminc százalékra növeli az arányt.

Éppen egy éve történt, hogy a német Lidl két hónapra levette a Coca Cola termékeit a polcairól, és előfordult korábban, hogy a Kaufland bojkottálta a Krombacher sört, a Real pedig a Dr. Oetker, és a Haribo áruit, olyan koncentrált, egyetlen gyártó elleni támadást még egy kereskedelmi lánc sem indított, mint most az Edeka. Az ok egészen egyszerű, a bojkottól azt várják, hogy kiderüljön, kinek van nagyobb hatalma az általában évente lefolytatott ártárgyalásokon: a gyártónak, vagy a kiskereskedelmi láncnak.

A világ egyik legnagyobb élelmiszeripari gyártójával tehát az a gondja a német láncnak, hogy nem hajlandó olcsóbban adni a termékeit, vagyis azért megy a küzdelem, hogy az Edeka előnyösebb szállítási feltételeket kapjon a globális konszerntől. A bojkottált termékek között van mélyhűtött pizza (Wagner), csokoládé (Kit Kat), illetve ásványvíz és üdítő (Vittel) is.

A jobb beszerzési árakért vívott kemény küzdelem általában szerves része a kereskedelmi gyakorlatnak, ám ritkán éleződik ki annyira a harc, hogy egy gyártó szinte összes termékét bojkottálják. A harc néhány eurócentért megy, de mivel a Nestlé éves szinten 900 millió svájci frankos forgalmat generál csak az Edekánál, végső soron nagy összegek forognak kockán.

Az Edeka kevéssé ismert Magyarországon, de Németországban nagy piaci szereplő, amelynek körülbelül olyan súlya van a kiskereskedelemben, mint nálunk a Tescónak. Az Edeka Németországban 5900 üzlettel rendelkezik, de már az európai kereskedelmi szövetség (Agecore) több tagja is csatlakozott a bojkottjához, például a svájci Coop, az olasz Conad vagy a spanyol Eroski. 

 

 

 

A Nestlé nincs könnyű helyzetben, mert egyrészt az európai értékesítésének 10 százaléka származik az Agecore tagjaitól, másrészt hiába emelkedett a tavalyi bevétele 90 milliárd svájci frankra, a konszern nyeresége hatodával csökkent, igaz még így is 7,2 milliárd frankot termelt a tulajdonosoknak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat bojkott Edeka kereskedelmi háború nestlé Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.