Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2022. szeptember 22. 09:56 Tech

G7 Reggel: Siralomház-hangulat és csökkenő életszínvonal

A héten indult el G7 Reggel néven az új hírlevelünk, amely heti háromszor (kedd, csütörtök és szombat) reggel jelenik meg. A gazdaság legfontosabb eseményeitől személyes történetekig igyekszünk minél több különböző nézőpontból bemutatni a világ alakulását. 

A hírlevélre ide kattintva lehet feliratkozni (egér bal gombjával). A email-fiókokba érkező eredeti verziót ide kattintva lehet megnézni, az egyszerűsített pedig az alábbiak szerint néz ki:

G7 Reggel

2022. szeptember 22. | Gazdasági sztorik öt percben

Ez a G7 új, heti háromszor (kedd, csütörtök és szombat) reggel megjelenő hírlevele. A mai részben szó lesz az olasz választásról, a borús gazdasági kilátásokról, az energiaválság dilemmáiról, egy Sevillába vágyó üzletvezetőről és Borisz Jelcinről.

1. Napi G7: Az első olasz női miniszterelnök

Silvio Berlusconi, Giorgia Meloni és Matteo Salvini egy 2019-es jobboldali demonstráción Rómában. Fotó: AFP

Vasárnap tartják az olasz választásokat, amelynek az egyetlen lényegi kérdése, hogy megszerzi-e a kétharmados többséget a jobboldali koalíció. Az biztosra vehető, hogy először lesz Olaszországnak női miniszterelnöke Georgia Meloni személyében.

Kontextus: A 45 éves Meloni pártja, az Olasz Fivérek (FdI) volt az egyetlen érdemi ellenzéki erő a Draghi-féle nagykoalícióval szemben. Támogatottsága három év alatt 4 százalékról 25-re nőtt, így a legnagyobb olasz párttá vált.

Politikai nézetek: Meloni fiatalon a Mussolini-kultuszban hitt, mostanra viszont behúzott a jobbszélről középre. Családpolitikában markánsan jobboldali, bevándorlásellenes, ugyanakkor elkötelezett a nyugati szövetségi rendszer felé.

  • Meloni mérsékeltebbnek pozícionálja magát két fő szövetségéhez, Matteo Salvinihez és Silvio Berlusconihoz képest.
  • Velük szemben támogatja az oroszok elleni szankciókat és küldene fegyvereket Ukrajnának.

Hogyan hat ez Magyarországra? A nyugati médiában gyakran hasonlítják Melonit Orbánhoz. Az olasz jobboldal győzelme várhatóan növelni fogja az ukrajnai háború óta még inkább elszigetelt magyar kormány külpolitikai mozgásterét.

A G7 teljes cikkét a választásról ide kattintva lehet elolvasni.

2. Erre odafigyeltünk: Csökkenő életszínvonal

The moon is seen near a construction site in Kuala Lumpur on December 13, 2019. (Photo by Mohd RASFAN / AFP)

2023-ban csökkeni fog a magyar lakosság életszínvonala – ezt állítja egybehangzóan három tegnapi gazdasági elemzés.

GDP: 0,5-1 százalék körüli gazdasági bővülés várható jövőre, bár a recesszió is elképzelhető.

Infláció és árfolyam: Az év vége környékén tetőzhet, akár 20 százalék körül, jövőre pedig éves átlagban 10-13 százalékot várnak. A forint drasztikus gyengülésére nem számítanak, a következő hónapokban 400 forint alatt maradhat az euróárfolyam.

Mi várható? “A korrekció fájdalmas, de elkerülhetetlen” – véli Trippon Mariann, aki leépítésekre is számít.

3. További tartalmak: Rózsadombi lomtalanítás és több cigizés

  • Lebilincselő riport a budai Rózsadombon lomtalanítókról (Telex)
  • Nőtt a motiváció a megújuló energiára az EU-ban, de a projektek tele vannak buktatókkal (G7)
  • Az új termékek agresszív térhódítása miatt többet cigiznek Magyarországon (Portfolio)
  • Repedések a kínai pénzügyi rendszeren (Holdblog)
  • Hogyan érte el Oroszország, hogy Németország függővé váljon az orosz gáztól? (Correctiv)

4. Napi chart: Zsugorodó orosz gázexport

Múlt héten Algériából több földgáz érkezett Európába, mint Oroszországból. Ez akár három hónapja is elképzelhetetlen lett volna.

  • A korábban megszokott mennyiség ötöde, 600 millió köbméter orosz földgáz fut be Európába.
  • Más irányokból egyre nagyobb az európai import, így egyelőre úgy tűnik, hogy a kieső orosz behozatal felét már sikerült kiváltani.

5. Személyes perspektíva: Siralomház hangulat

Regina közgazdászként végzett, és jelenleg is mesterszakos hallgató pénzügy szakon. Emellett évek óta dolgozik a vendéglátásban, most éppen üzletvezető egy étteremben a budapesti bulinegyedben.

Munkahelyén holnap tartanak válságstábot, mivel rezsijük tízszeresére nőtt az energiaválság miatt. “Siralomház hangulat van folyamatosan” – írta körbe a mindennapokat.

  • Az árakba ezt nem tudják beépíteni, mivel “nem lenne olyan épeszű vendég, akinek ez megérje”. Ugyanakkor a forgalom még nem esett, mert főleg multikban dolgozó baráti társaságok járnak hozzájuk.
  • Ha a bezárás mellett döntenek, képzettségének megfelelő irodai munkára váltana.

Kedvenc külföldi városa: Sevilla, Spanyolország. “Sokkal nyugodtabbak az emberek, ha körbenézel, minden színes, és ez kihat mindenkire”.

  • Gondolkodott a kiköltözésben, bár egy barátja kevésbé sikeres próbálkozása után már kevésbé.
  • “Nem annyira egyszerű. Kevés a munkalehetőség, hiány van albérletekből, és nem a külföldieket részesítik előnyben ezeknél” – mondta az áttételes tapasztalatokról.

6. Külső szemlélő: Az energiaválság dilemmái

Balogh Ádám a bécsi székhelyű Energy Community energia-infrastruktúra szakértője, a vele készült podcastunk a hétvégén fog megjelenni.

Milyen cikk volt rá nagy hatással a héten? Az Oxford Institute for Energy Studies kutatóintézet kommentárját.

Miért? “David Robinson, az intézet szenior kutatómunkatársa összegzi a jelenlegi energiaválság nyomán előttünk álló dilemmákat. Az ár-krízis, a geopolitikai bizonytalanság, és az energiaátmenet áttekintésével von le következtetéseket az európai villamosrendszer jövőjéről.”

7. Múltidéző: Jelcin – Korai temetni az orosz demokráciát

Mikor jelent meg? A Népszabadság 1994. december 6-i számában, egy budapesti diplomáciai csúcsról.

Mi történt? “Borisz Jelcin megállapította, hogy Oroszország, amely magát egy új európai biztonsági rendszer keleti bástyájának tekinti, nyugtalansággal követi a NATO bővítési terveit. (…) Miért kell elvetni a bizalmatlanság magját, hiszen mi már nem ellenségek, hanem partnerek vagyunk. Ehhez az lenne a magyarázat, hogy úgymond ‘a stabilitást terjesztik ki’, ha kedvezőtlen fordulatot vesz az események alakulása Oroszországban. Ha ezért akarják kiterjeszteni a NATO felelősségvállalásának a határait Oroszországig, csak egyet mondhatunk: korai még temetni a demokráciát Oroszországban!” (Arcanum Adatbázis)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Stubnya Bence
2024. július 15. 05:32 Pénz, Tech

Egyre többen látják pesszimistán a mesterséges intelligencia jövőjét

Energiaigényes infrastruktúra, kis haszon nagy költségek mellett, a dotkomhoz hasonló piaci buborék: egyre több a borúlátó elemzés az elmúlt másfél év slágertechnológiájáról.

Torontáli Zoltán
2024. július 12. 05:00 Élet, Tech

Jobban megéri elektromos autóval a napelemes program, amelyre 32 ezren jelentkeztek?

Ha már úgyis lesz kedvezményes árú napelem a tetőn, érdemes e-autót tölteni vele? Éjszakai műszakban dolgozóknak és benzint kiváltóknak biztos, egyébként nem annyira.

Bucsky Péter
2024. július 3. 05:56 Tech, Vállalat

Magyar cég dobta piacra a világ első teljes körű kvantumtitkosítási megoldását

A kvantumszámítógépek elavulttá teszik a mai titkosításokat, de van már olyan megoldás, amely szövegek és fájlok mellett a hang- és konferenciahívásokat is védi.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.