Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2022. augusztus 10. 09:44 Tech

A gyártókon kívül senkinek sem jó, hogy három év után ki kell dobni a telefont, mégis nehéz változtatni

Ha négy helyett nyolc évig használnánk egy átlagos laptopot, 16 éves távlatban majdnem feleződne a számítógép-használatunk karbonlábnyoma, és ez az elv igaz a mindennapjaink során használt elektronikus eszközök jelentős részére az okostelefontól a tableten át a vezeték nélküli fülhallgatóig, hogy az elektromos fogkeféről ne is beszéljünk. 

Csakhogy ezeket az eszközöket nem is olyan egyszerű két-három évnél tovább használni, mert a beépített akkumulátoraik ennyi idő alatt elfáradnak. Lecserélni pedig nem lehet az aksit, mivel úgy készítették el az eszközök nagy részét, hogy beleragasztották azokat a készülékházba. Ezzel gyakorlatilag aláírták a gyártásnál az adott eszköz halálos ítéletét egy adott időtartam és használati ciklus teljesítése után, ami általában három-négy év.

A Washington Post cikke szerint viszont a klímaválság közepette ideje lenne a fogyasztóknak rávennie a gyártókat arra, hogy felhagyjanak a gyakori eszközfrissítés gyakorlatával, és másképpen képzeljék el a termékeik életciklusát.

A pazarló gyakorlat egyszerűen nem fenntartható tovább. A gond csak az, hogy

a nagy gyártók többsége jelenleg még azt sem teszi meg, hogy elárulja a termékével kapcsolatban a betervezett életciklust.

Bár az Apple telefonjaiba ragasztott akkumulátort ma már ki lehet cserélni szervizben – és valamennyire a készülékek otthoni javítását is lehetővé tették -, a vezeték nélküli fülhallgatójukat még mindig úgy gyártják, hogy a benne lévő akkumulátor elfáradásával az egész eszköz javíthatatlanná válik. Ugyanez a helyzet a legnagyobb márkák elektromos fogkeféivel.

Persze vannak olyan gyártók, akik kedvezményt adnak az előző, használt eszközért. Ez valamit mérsékelhet a káros következményeken, de nem vagyunk vele sokkal beljebb.

Igazi hatása annak lenne, ha egy-egy eszközt lényegesen tovább használnánk. Ehhez viszont vagy rá kell venni a gyártókat, hogy ezt a szempontot is figyelembe vegyék a tervezésnél és az előállításnál, vagy egyenesen kötelezni kellene őket arra, hogy felhasználó által cserélhető akkumulátorokkal gyártsák az eszközeiket. 

A lap felsorol konkrét ötleteket is, amelyekkel próbálkoznak különböző országokban:

  • Fogyasztóvédelem kötelezhetné a cégeket, hogy ráírják az eszközeikre az akkumulátorciklust, és azt, mennyibe kerül az akkumulátort kicserélni az adott eszközben. 
  • Franciaországban bizonyos termékeken fel kell tüntetni egy 1 és 10 közötti skálán mozgó értéket, ami az eszköz javíthatóságát jelzi. 
  • A gyártókat lehetne kötelezni, hogy javítóeszközökkel, ügyfélszolgálattal segítsenek a felhasználóknak a beragasztott akkumulátor önálló kicserélésében.

Egyes aktivisták azt akarják elérni Európában, hogy teljes egészében tiltsák be a hatóságok a nem cserélhető akkumulátorok használatát. Ha ez megtörténne az okostelefonok és tabletek esetében, az egész szektor károsanyag-kibocsátása 30 százalékkal csökkenne 2030-ra pusztán ettől az intéskezdéstől.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem paranoid összeesküvés-elmélet, hogy direkt elavulnak a termékekA tervezett elavulás, finomabban fogalmazva élettartamra tervezés létező dolog. Érdemes tájékozódni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár az Apple is támogatja a telefonok otthoni javítását, de ez keveseknek érheti megLeginkább a hobbielektronika iránt érdeklődők örülhetnek az Apple új döntésének, akik csak spórolni szeretnének a javításon, aligha járnak jobban, ha otthon állnak neki a szerelésnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár az akkumulátorhoz vesszük a kézi szerszámokat, és nem fordítvaNagyban zajlik a ház körüli munkáknál használt gépek globális konszolidációja, külön világok alakulnak ki a márkák körül.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech akkumulátor Apple elektromos fogkefe laptop okostelefonok tablet tech tervezett elavulás Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.