Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. február 13. 15:58 Tech

A digitális oltásigazolás technológiája rég kész, mégis elég nehéz lesz bevezetni

Ahogy a fejlett világban haladnak előre a lakosság tömeges beoltásával, egyre többször merül fel, hogy a fertőzés elleni védettséget (oltással vagy a betegség legyűrésével) megszerző emberek ne csak papíron, hanem digitálisan is kapjanak erről igazolást. Sok európai állam is tervezi hasonlónak a bevezetését, Magyarországon is dolgoznak rajta, de ahogy például a Telex is megírta ma, egyelőre egy főleg plasztikkártya kiadására koncentráló rendelet jelent meg, a későbbi mobilapplikációs igazolás tervével.

Egy jól megvalósított digitális vakcinaútlevél azért lenne nagy eredmény, mert kulcsszerepet kaphatna a korlátozások feloldásában. A szolgáltatásokat fokozatosan meg lehetne nyitni azok előtt az emberek előtt, akik bizonyítani tudják, hogy védettséget szereztek a koronavírus ellen.

Ahogy azonban a Technology Review is írja, az elmélet ezúttal is sokkal könnyebb, mint a gyakorlat.

Dánia nemrég jelentette be, hogy 3-4 hónapon belül kész lesz a digitális “korona útlevelével”, amellyel például az üzleti célú utazásoknál sok könnyítést vezethetnek be. A projekt előkészítésébe bevont Dán Iparszövetség azt szeretné, ha az útlevél a gyakorlatban egy mobilalkalmazás lenne, amely automatikusan frissül, és minden aktuális járványügyi adatot tartalmaz.

Technológiai szempontból ennek tulajdonképpen nincs is semmilyen akadálya, többféle megoldás is ott hever már az asztalon, és ezek szinte azonnal bevethetőek. Az IBM például egy blokklánc alapú szoftvert ajánl a dán kormánynak, amelynek tesztje akár egy héten belül elindítható.

A gyakorlatban mindez úgy néz ki, hogy a felhasználó letölt egy alkalmazást a telefonjára, hozzájárul az adatai használatához, és amikor repülőre szeretne szállni, vagy be szeretne térni egy étterembe, akkor az applikációban egy QR-kódot generál. Ezt a kódot olvassa le a reptér vagy az étterem, és ez alapján dönti el, hogy engedi-e igénybe venni a szolgáltatást.

A megoldatlan kérdés nem technológiai, hanem jogi, etikai és virológiai. Azt lesz ugyanis nehéz eldönteni, hogy milyen érzékeny adatokat lehet megadni egy ilyen applikáció mögött álló informatikai rendszernek. A Dán Iparszövetség például azt szeretné, ha az alkalmazásból nem csak az derülne ki, hogy a használója be van-e oltva, hanem az is, hogy van-e negatív tesztje, vagy átesett-e a fertőzésen.

A magyarországi rendelet szerint a telefonos alkalmazás az oltott nevét, TAJ-számát, az oltás idejét, a védőoltás típusát és azt fogja tartalmazni, hogy a tulajdonosának van-e védettsége. Ám hogy ez utóbbit hogyan határozzák meg, arra várhatóan elég bonyolult szabályokat kell majd alkotni.

A virológusok szerint azonban ezek meglehetősen problémás megoldások. Allan Randrup Thomsen, a Koppenhágai Egyetem szakértője például arra hívja fel a figyelmet, hogy a vakcinák kiváló eredményei ellenére is egy beoltott ember még lehet fogékony a fertőzésre. Ahogy mondja, egy színházi előadásnál például jó lehet a vakcinaútlevél, de ha egy 100 ezres fesztivált akarnak rendezni, és a résztvevők egy 90-95 százalékban hatásos oltással vannak beoltva, akkor ott akár 5 ezer olyan ember is lehet, aki tudtán kívül védtelen.

Az egyes országok hasonló törekvéseit is egyeztetni kell majd, hiába van egy dán üzletembernek dán digitális igazolása, ha azt külföldön nem ismerik el. Görögország és Izrael nemrég kölcsönösen megállapodott, hogy a beoltott lakosainak korlátozás nélkül engedi az utazást a két ország között, Svédország és az Egyesült Királyság pedig a nyárra készül saját vakcinaútlevéllel.

Ezek jogi és technológiai átjárhatóságát az Európai Unió szerveinek kellene megteremteni, de például két meghatározó állam, Németország és Franciaország eddig a magánszféra sérthetetlenségére hivatkozva ellenzett minden hasonló törekvést. Az Egyesült Államokban pedig eleve nehézkessé teszi a helyzetet, hogy az egészségügyi adatok tárolása és kezelése sem központosított.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech adatkezelés Dánia digitális útlevél igazolás járvány koronavírus oltás technológia Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Stubnya Bence
2024. július 15. 05:32 Pénz, Tech

Egyre többen látják pesszimistán a mesterséges intelligencia jövőjét

Energiaigényes infrastruktúra, kis haszon nagy költségek mellett, a dotkomhoz hasonló piaci buborék: egyre több a borúlátó elemzés az elmúlt másfél év slágertechnológiájáról.

Torontáli Zoltán
2024. július 12. 05:00 Élet, Tech

Jobban megéri elektromos autóval a napelemes program, amelyre 32 ezren jelentkeztek?

Ha már úgyis lesz kedvezményes árú napelem a tetőn, érdemes e-autót tölteni vele? Éjszakai műszakban dolgozóknak és benzint kiváltóknak biztos, egyébként nem annyira.

Bucsky Péter
2024. július 3. 05:56 Tech, Vállalat

Magyar cég dobta piacra a világ első teljes körű kvantumtitkosítási megoldását

A kvantumszámítógépek elavulttá teszik a mai titkosításokat, de van már olyan megoldás, amely szövegek és fájlok mellett a hang- és konferenciahívásokat is védi.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.