Az építkezések egyik legfontosabb alapanyaga a cement, aminek előállítása nagyon komoly szén-dioxid kibocsátással jár, a globális szén-dioxid kibocsátás 7-8 százalékát ennek köszönhetjük. Egyelőre nem sok esélyt látni arra, hogy a cementgyártók érdemeben le tudnának faragni a szennyezésük mértékéből, így a környezettudatos építtetők kénytelenek olyan alternatívák után nézni, amelyek megfelelően helyettesítik az évszázadok óta használt építőanyagot.
A Bloomberg beszámolója szerint a cement kiváltására egy, a marihuánához hasonló – igaz, pszichoaktív anyagokat nem tartalmazó – kenderfajta igencsak alkalmas. Kanadában ennek a megoldásnak már akkora sikere van, hogy az egyik kannabisz-alapú építőanyagokat előállító vállalkozó, Mac Radford nyilatkozata szerint nem is győzi kiszolgálni az igényeket. Nem meglepő módon Radford az üzletfejlesztésben gondolkodik, cége hamarosan legókocka szerű kendertéglákkal fog piacra lépni, amelyekből évi kétezer családi ház felépítésére elegendő mennyiséget tervez gyártani.
A kender felhasználása az építkezéseken egyáltalán nem új keletű elképzelés, mivel bizonyos építőanyagokkal, nagyon jól kombinálható. A növény rostjait már a rómaiak is bekeverték a habarcsba például a hidak építésekor, Franciaországban pedig évtizedekkel kendertartalmú kötőanyagokat kezdtek alkalmazni a régi, mészkőből épült házak felújításakor. Manapság pedig egyre fontosabbá válik az a szempont, hogy egy köbméternyi kannabisz-alapú építőanyag előállítása 130 kilogram szén-dioxid megkötésével jár.
Az építészek és a kivitelezők már nem csak arra figyelnek, az új épületek az üzemelésük során minél kevesebb energiát igényeljenek, hanem az építkezés során felmerülő környezeti terhelésre is. A kendert tartalmazó építőanyagok ebből a szempontból kifejezetten előnyösek, miközben a szellőzés, a tűzállóság és a hőszigetelés szempontjából is jók a tulajdonságaik. Nem csoda, hogy a becslések szerint hamarosan egymilliárd dolláros iparág lehet Kanadában az új, növényi építőanyagok előállítása.
Tech
Fontos