Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. február 19. 17:11 Tech

Álinterjúkkal és kamutárgyalásokkal próbálja megszerezni a Huawei az Apple titkait

A nyugati vállalatok egyre inkább tartanak attól, hogy kínai cégek ipari kémkedéssel próbálják megszerezni a technológiájukat. Ez fokozottan igaz Kína legfontosabb távközlési vállalatára, a Huaweire, amelynek az egyik alkalmazottját le is tartóztatták kémkedés gyanúja miatt Lengyelországban.

A Huawei más okok miatt is össztűz alatt áll Észak-Amerikában és Európában. Részben a hazai piacok védelme, részben a nemzetgazdasági és gazdasági kockázatok miatt egyre valószínűbb, hogy a Huawei ki fog szorulni a világ vezető távközlési piacairól, már ami a hálózatépítést jelenti (erről itt írtunk bővebben).

A nyugati aggodalmak szerint, ha a Huawei építené ki a mobilhálózatot egy adott országban, az lehetőséget adna kémkedésre vagy akár hekkertámadás indítására is. A kémkedéstől az alapján is tartanak a nyugati országok, hogy az USA-ban két esetben is vádat emeltek a Huawei ellen, mivel az ügyészek szerint kulcsfontosságú információkat loptak el a T-Mobile USA telefontesztelő robotjáról. A Cisco Systems és a Motorola is hasonló esetek miatt fordult a bírósághoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem akarunk többet fizetni az 5G-ért, pedig muszáj leszDrága lesz kiépíteni az infrastruktúrát, és a fogyasztóknak előbb-utóbb ki kell fizetniük ezt. 5G-s telefont viszont egy jó darabig nem érdemes még venni.

A Huawei kémkedési gyakorlatairól a The Information közölt cikket, amely több olyan esetet mutat be, amikor a legnagyobb riválisától, az Apple-től próbáltak meg információkat szerezni. Az egyik példa az Apple okosóráira vonatkozott. A Huawei okosóráit eddig viszonylag negatívan fogadták a felhasználók, míg például az Apple okosórájában lévő szívritmusmérő kifejezetten jól működik.

Emiatt novemberben a Huawei egyik mérnöke találkozót kért az Apple egyik beszállítójától, azzal az ürüggyel, hogy egy jól fizető szerződést ajánljon. Amikor találkoztak, a huaweies mérnököt négy kutató is elkísérte, de tárgyalás helyett másfél órán keresztül arról győzködték, hogy áruljon el részleteket az Apple Watch-ról. Miután a beszállító erről nem volt hajlandó beszélni, nem keresték többet.

A beszállítóknak azért érdemes óvatosnak lenniük, mert például az Apple Watch esetében automatikusan egymillió dollárt kellene fizetniük, ha kiderülne, hogy információk szivárogtak ki tőlük az okosóráról.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNyerhet-e bárki azzal, ha elüldözik a Huawei-t?A versenytársak cserébe kiszorulhatnak Kínából, az európai és amerikai mobilcégek pedig drágábban építhetik ki az 5G rendszerüket.

A The Information több olyan Apple-beszállítóval is beszélt, akiket megkerestek a Huaweitől, és egy konkrét alkatrészt megmutatva kérték őket, hogy gyártsák le azt. Miután a beszállítók felismerték, hogy egy Apple-alkatrészt mutatnak nekik, visszautasították a Huaweit. Az Apple szerint azonban több esetben is sikerrel járhattak a kínaiak. A cég feljelentette a Huaweit, mert szerintük lemásolta egyik laptop csatlakozójukat, mivel ugyanúgy 13 – nagyon hasonló – alkatrészből állt a Huawei csatlakozója is.

A Huawei az Apple korábbi alkalmazottaitól is próbált információkat szerezni. Egy korábbi Apple-dolgozó arról számolt be, hogy a távozása után jelentkezett a Huawei-hez, ahol a felvételi interjún arról kérdezgették, hogy milyen új termékek várhatóak az Apple-nél. Miután nem válaszolt ezekre a kérdésekre, véget vetettek az interjúnak.

A Huawei szintén régóta próbálkozik azzal, hogy információkat szerezzen az Apple-nek dolgozó összeszerelő üzemekről. Az Apple Watch első összeszerelő üzeme éppen Kínában van, itt a sorokat szoros felügyelet övezi, a gépeket ponyvákkal és vászonfalakkal takarják el. Ha egy gép meghibásodik, akkor letakarva viszik el egy külön helyiségbe, ahová csak engedéllyel rendelkező ember léphet be.

Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint a Huaweinek formális ösztönzőrendszere is van a kémkedés díjazására. A dolgozókat bátorítják arra, hogy osszanak meg bármilyen információt a rivális termékekről, és biztosítja őket arról, hogy semmilyen büntetés nem fogja őket érni ezért. A The Informationnek azt írta a Huawei, hogy a kutatás-fejlesztés során alkalmazottainak fel kell használniuk bármilyen nyilvánosan elérhető hasznos információt, tiszteletben tartva a szellemi tulajdonjogokat.

Cikkünk után a Huawei Technologies levelet küldött nekünk, amelyben cáfolták “ezeket a vádakat”. Azt írták, a vállalat minden beszállítójától elvárja, hogy megfeleljen magas etikai elvárásainak, ide tartozik a tisztességességi és feddhetetlenségi szerződések és más megállapodások aláírása. Azt írták, azt is megkövetelik a beszállítóitól, hogy a Huawei-jel való kommunikációjuk során tartsák tiszteletben más ügyfeleikre vonatkozó titoktartási kötelezettségeiket is.

“Ami a kutatás-fejlesztés területét illeti, a Huawei munkavállalóinak kötelességük a nyilvánosan hozzáférhető adatokat megkeresni, átnézni és felhasználni, ugyanakkor üzletviteli szabályzatunk alapján tiszteletben is tartani a harmadik felek szellemi tulajdonát. A Huawei-nek nincs hozzáférése versenytársai bizalmas információihoz, és nem is kívánja azokat kutatni” – közölte a cég. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Apple huawei kémkedés okostelefon Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.