Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2024. február 3. 04:32 Podcast

Elviselhetetlenül sokat nyomkodja a gyereke a telefonját? Nem, ettől még nem lesz függő!

A legutóbbi PISA-felmérés szerint a túlzott szabadidős telefonhasználat rontja a tanulmányi eredményeket. Ebben talán nincs nagy meglepetés, ugyanakkor a felmérés egy különös megállapítást is tartalmaz: a diákok jelentős része zaklatottá, idegessé válik, ha nem fér hozzá a telefonjához.

A G7 Mentés másként című podcastjának vendége Tárnok Zsanett klinikai gyermek és ifjúsági pszichológus, neuropszichológus volt, akivel a  függőség mögöttes okairól és lehetséges megoldásokról beszélgettünk.

A műsort a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket. 

Tárnok Zsanett szerint csak nagyon ritka esetben lehet függőségről beszélni. “A függőség az egy addiktológiai fogalom, és az addiktológiai zavarok közé tartozik. Nincsen olyan, hogy telefonfüggőség, mint betegség, nincsen olyan, hogy online függőség. Van problémás internethasználat, és ennek nagyon sok fajtája van, ezen belül találkozunk számos jelenséggel, és ilyen a közösségi médiahasználat, de ilyen a vásárlás is az online térben, vagy az online játékok, de a diagnosztikus rendszerekben ilyen kategória, kvázi betegség, a hétköznapi értelemben még nincsen.”

Noha a közösségi média személyiségre gyakorolt negatív hatásáról egyre többet hallani, a tudomány inkább a videójátékokra helyezi a fókuszt. A WHO az európai BNO-ban (a betegségek osztályozására szolgáló kódrendszerben) a videójátékokkal már külön foglalkozik, azonban ahhoz, hogy valakit videójátékfüggővé nyilvánítsanak, ahhoz már az extrémitásba hajló tüneteket kell produkálni. “Az, hogy mennyit játszik, tulajdonképpen nem számít. Azt nézik, hogy az alapvető hétköznapi szükségleteit ki tudja-e elégíteni: Felkel, fürdik, barátkozik, eszik, alszik? Ha a gyerek egyébként iskolába jár, sportol, akkor

nem tekinthető patológiásnak az eset, akkor sem, ha a szülő úgy érzi, hogy ez már szinte elviselhetetlen.

 

Ha pedig elviselhetetlennek érzi, akkor sokszor következik a kétségbeesés, a szakember szerint a szülők gyakori reakciója az ijedtség. Nem tudnak mit kezdeni sem azzal, hogy a gyerek rengeteget nyomkodja a telefonját, és tartanak attól is, hogy mi lesz a gyerek reakciója, ha korlátozni kezdik ebben.  Nincs is könnyű dolguk: Tárnok Zsanett szerint még sem pedagógiája, sem kultúrája nincs ennek a jelenségnek.  “Azt látjuk, hogy ez még organikusan alakul, ráadásul az a tapasztalatom, hogy a szülők maguk is nehezen tudják az eszköztől függetleníteni magukat.”

A beszélgetésből kiderül továbbá:

  • Miért fontos a stabil érzelmi, családi háttér
  • Kik fogékonyak inkább a közösségi média negatív hatásai iránt
  • Hogyan élték meg a fiatalok a Covid-lezárásokat
  • Hogyan tudnak a szülők felelősségteljesebben eljárni a gyerekeik eszköz-és internethasználatát tekintve

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan sok gyerek kísérel meg öngyilkosságot, hogy a magyar gyermekpszichiátria úttörőjének át kell szerveznie a működésétA Vadaskert Alapítvány alapítója szerint utoljára a kilencvenes években volt olyan súlyos a helyzet, mint ami a Covid óta tapasztalható.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast függőség PISA-teszt podcast pszichológia telefon Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.

Holtzer Péter
2024. június 8. 05:43 Podcast

„Mindenkinek ebből kéne tanulnia” – így segíthet itthon is a világ egyik legnagyobb tanulási platformja

Egyetemi vizsgára készülve, elitgimnáziumban, de tanodákban is tanulnak már itthon az amerikai nonprofit platform oktatási anyagaiból. A 28. óra adásának vendége Lovas Eszter, a Khan Academy hazai képviselője volt.

László Pál
2024. május 28. 09:45 Podcast, Támogatói tartalom

A generatív MI olyan, mint az úthenger – dönteni kell, hogy elé állunk vagy felülünk rá

Minden cégnek jobb, ha inkább felül, és megpróbálja irányítani ezt a dolgot.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.