Hírlevél feliratkozás
László Pál
2021. április 27. 09:55 Podcast, Támogatói tartalom

Tízből csaknem kilenc magyar szorong a klímaváltozás miatt, ami már áttörést jelent

A magyarok 87 százaléka klímaszorongó, és aggódik a környezetpusztítás miatt – derült ki az Alteo megbízásából készített kutatásból, amelyben a magyar lakosság környezetvédelemhez kapcsolódó ismereteit és magatartását vizsgálták. Áttörésnek tekinthető ez a szám, hiszen tíz éve még szinte földönkívülinek nézték azt, aki emiatt aggódott – mondta ifj. Chikán Attila, az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. vezérigazgatója a G7 podcastban.

Elképesztő dinamizmus van most az energetikában az Alteo vezérigazgatója szerint, és előbb-utóbb eljutunk arra a szintre, hogy akár kizárólag megújulóval működjünk Magyarországon is. Még évtizedekig szükség lesz ugyan földgázra, de csak a rugalmassági kapacitások miatt – az alapból szükséges villamosenergia-mennyiség megtermelésére egyre kevésbé használjuk a földgázt.

A Magyarországon mostanában beinduló napelem-forradalom közepette sem kell attól tartani, hogy teli leszünk naperőmű-hulladékhegyekkel. Vannak megoldások az újrahasznosításra, például Németországból, ahol már 10-15 éve felmerült ez a probléma. Bár még mindig az elején tart a folyamat, ezért drága, és állami támogatás szükséges hozzá, viszonylag jól szétszedhetők az alkotórészek, és akár 70 százalékos hatékonyságot is el lehet érni egy újrahasznosított napelemnél. Ráadásul az e-autózás akkumulátorigényét is meg lehet támogatni a naperőművek régi akkumulátorainak felhasználásával.

Az energetikában két dologra kell nagyon figyelni a zöldítés terén az Alteo vezérigazgatója szerint: az ellátásbiztonságra, hogy ne legyen hiány, és a költségekre, hogy ne szálljanak el. Ezért nem lehet egy csapásra átalakítani a rendszert. A megújuló erőművek arányára minden országban mondható egy maximum, betartva a megfelelő ellátásbiztonságot és költségszintet. Szükség van tehát nukleáris energiatermelésre annak érdekében, hogy ne legyen még nagyobb a szén-dioxid-kibocsátás. Ha például most, ebben a pillanatban leállítanák az összes atomerőművet, és fosszilis energiahordozókkal akarnánk kiváltani az így kieső termelést, akkor hetek, hónapok alatt klímaösszeomlás következne be – igaz, csak elméletileg, mert a gyakorlatban áramhiány lenne a piacon, ugyanis nem lehet azonnal helyettesíteni a kiesőt termelést – magyarázta ifj. Chikán Attila.

Az ellátásbiztonsághoz pedig nagyon fontos a rugalmasság, az, hogy egyre jobban szabályozhatók legyenek a megújuló energiát termelő erőművek is. Nem akkor kell ugyanis villamosenergia, amikor az erőművek termelnek, hanem amikor a fogyasztók fogyasztani akarnak. Ezért egy kis poolt, kapacitást kell tenni a rendszerbe, ami Magyarországon egyelőre földgázból valósul meg.

A podcast elkészítését az Alteo Nyrt. támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom energetika klímaváltozás napelem üvegház Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Holtzer Péter
2024. június 29. 05:39 Podcast

Több kevésbé neves iskola kéne, ahonnan jönnek a diákok – így látják az egyetemen a saját utánpótlásukat

Hafiek Andrea, a Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának vezetője és Benyó Zoltán, az egyetem Doktori Tanácsának elnöke volt a G7 oktatási témájú podcastsorozata, a 28. óra vendége.

Holtzer Péter
2024. június 8. 05:43 Podcast

„Mindenkinek ebből kéne tanulnia” – így segíthet itthon is a világ egyik legnagyobb tanulási platformja

Egyetemi vizsgára készülve, elitgimnáziumban, de tanodákban is tanulnak már itthon az amerikai nonprofit platform oktatási anyagaiból. A 28. óra adásának vendége Lovas Eszter, a Khan Academy hazai képviselője volt.

László Pál
2024. május 28. 09:45 Podcast, Támogatói tartalom

A generatív MI olyan, mint az úthenger – dönteni kell, hogy elé állunk vagy felülünk rá

Minden cégnek jobb, ha inkább felül, és megpróbálja irányítani ezt a dolgot.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.