Közel négyéves csúcsra, 80 dollár fölé drágult a Brent olajfajta ára, miután a kőolaj-exportáló országok vonakodtak elkötelezni magukat a kitermelés felfuttatása mellett. A piacon egyre többen számítanak arra, hogy ismét 100 dollár fölé emelkedik az energiahordozó árfolyama, amire ugyancsak nem volt példa 2014 óta.
A Bloomberg által megszólaltatott elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban egyre inkább éreztetik hatásukat a piacon az Irán ellen fokozatosan életbe lépő amerikai szankciók. Ezek az energiaipart csak novemberben érik el, de az eddigi vásárlók fokozatosan fordulnak más források felé. A jelek szerint hiába volt a fogadkozás számos ország részéről, hogy ellenállnak az amerikai intézkedéseknek, valójában senki nem akarja megkockáztatni, hogy elveszítse hozzáférését az amerikai pénzügyi rendszerhez és azzal együtt a dollárhoz. Ennek tudható be, hogy míg a büntetőintézkedések utáni első becslések az iráni napi olajexport 300-700 ezer hordós visszaeséséről szóltak, ma már inkább 1,5 millióra számítanak.
Ez ugyan nem tűnik túl soknak a világ nagyjából 100 millió hordós napi fogyasztásához képest, de közben a venezuelai kitermelés is fokozatosan csökken az ország gazdasági összeomlása miatt, a kettő együtt pedig már érzékelhetően visszaveti a kínálatot.
Közben az amerikai kitermelés ugyan folyamatosan nő, de a szállítási kapacitások egyelőre elégtelenek, és munkaerőhiánnyal is küzdenek a cégek. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és Oroszországgal pedig azt mondja: rendelkezik a szükséges tartalékkapacitással, de nem megy elébe az igényeknek. Vagyis nem zavarja őket a magasabbra kúszó ár. Ez egyébként azért merülhet fel egyáltalán, mert a kellemetlenül drága olaj csökkenti a fogyasztást és ösztönzi a helyettesítő technológiák fejlesztését.
A tartósan 80 dollár feletti olajárak gyorsan éreztetnék hatásukat a hazai benzinkutakon is. A másik külső árbefolyásoló tényező, a forint-dollár árfolyam ugyanis valószínűtlen, hogy jelentősen a magyar deviza javára változzon mostanában, hiszen a Magyar Nemzeti Bank egyelőre kitart laza monetáris politikája mellett, az amerikai Fed viszont vélhetően tovább emeli a kamatot, erősítve a dollárt.
Vállalat
Fontos