Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 24. 13:40 Vállalat

Rég nem látott, 100 dollár feletti olajárral kezdenek számolni

Közel négyéves csúcsra, 80 dollár fölé drágult a Brent olajfajta ára, miután a kőolaj-exportáló országok vonakodtak elkötelezni magukat a kitermelés felfuttatása mellett. A piacon egyre többen számítanak arra, hogy ismét 100 dollár fölé emelkedik az energiahordozó árfolyama, amire ugyancsak nem volt példa 2014 óta.

A Bloomberg által megszólaltatott elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban egyre inkább éreztetik hatásukat a piacon az Irán ellen fokozatosan életbe lépő amerikai szankciók. Ezek az energiaipart csak novemberben érik el, de az eddigi vásárlók fokozatosan fordulnak más források felé. A jelek szerint hiába volt a fogadkozás számos ország részéről, hogy ellenállnak az amerikai intézkedéseknek, valójában senki nem akarja megkockáztatni, hogy elveszítse hozzáférését az amerikai pénzügyi rendszerhez és azzal együtt a dollárhoz. Ennek tudható be, hogy míg a büntetőintézkedések utáni első becslések az iráni napi olajexport 300-700 ezer hordós visszaeséséről szóltak, ma már inkább 1,5 millióra számítanak.

Ez ugyan nem tűnik túl soknak a világ nagyjából 100 millió hordós napi fogyasztásához képest, de közben a venezuelai kitermelés is fokozatosan csökken az ország gazdasági összeomlása miatt, a kettő együtt pedig már érzékelhetően visszaveti a kínálatot.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz államcsőd után már az olajjal is trükközhetnek VenezuelábanVagy teljesen összeomlott az ország olajipara, vagy csak félig, de az biztos, hogy komoly gondok vannak. Közben az USA világelsőségre tör.

Közben az amerikai kitermelés ugyan folyamatosan nő, de a szállítási kapacitások egyelőre elégtelenek, és munkaerőhiánnyal is küzdenek a cégek. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és Oroszországgal pedig azt mondja: rendelkezik a szükséges tartalékkapacitással, de nem megy elébe az igényeknek. Vagyis nem zavarja őket a magasabbra kúszó ár. Ez egyébként azért merülhet fel egyáltalán, mert a kellemetlenül drága olaj csökkenti a fogyasztást és ösztönzi a helyettesítő technológiák fejlesztését.

A tartósan 80 dollár feletti olajárak gyorsan éreztetnék hatásukat a hazai benzinkutakon is. A másik külső árbefolyásoló tényező, a forint-dollár árfolyam ugyanis valószínűtlen, hogy jelentősen a magyar deviza javára változzon mostanában, hiszen a Magyar Nemzeti Bank egyelőre kitart laza monetáris politikája mellett, az amerikai Fed viszont vélhetően tovább emeli a kamatot, erősítve a dollárt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLassan, de egyre közelebb lopakodik a jegybanki szigorNagyon úgy néz ki, hogy vége lesz az évek óta tartó monetáris lazulásnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Irán olaj OPEC szankciók usa Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.