Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. augusztus 10. 16:37 Pénz, Vállalat

Tovább drágulhat a benzin Trump szankciói miatt

Már most is 410 forint felett lehet csak tankolni a hazai töltőállomásokon, de hamarosan tovább drágulhatnak az üzemanyagok. A benzin és gázolaj árát a világpiaci trendek befolyásolják leginkább, de a forint árfolyama is nagyban meghatározza, hogy itthon mennyit kell az üzemanyagért fizetni.

Ezt fejelik még meg a Donald Trump amerikai elnök által elnök által tervezett új szankciók is, amelyek novemberben lépnek életbe Irán ellen. Az Egyesült Államok májusban jelentette be, hogy kilép a három éve komoly nehézségek árán összehozott iráni atommegállapodásból és gazdasági szankciókat vezet be. Most az ásványi anyagok még nem szerepelnek a tiltólistán, ősztől azonban azokra is vonatkoznak a szankciók. A perzsa ország a világ hatodik legnagyobb kőolajexportőre.

 

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) arra figyelmeztetett, hogy az Irán elleni szankciók a globális kínálatban fennakadásokat okozhatnak. A helyzetet súlyosbítja, hogy Venezuela lényegében csődben van, már most is bizonytalan az ottani olajexport.

Neil Atkinson, az IEA olajpiaci szakértője ugyanakkor azt mondta a CNBC-nek, hogy rövid távon nincs gond, hiszen Szaúd-Arábiában és Oroszországban is nőtt az elmúlt időszakban a kitermelés. Az év végén viszont már lehetnek problémák, különösen akkor, ha valamelyik jelentős termelőnél problémák lépnének fel. Ez kimerítené a tartalékokat, és magasabb árakhoz vezetne.

A feltételes mód egyelőre indokolt, mert az Európai Unió, Kína és India is bejelentette, hogy nem csatlakozik az amerikai szankciókhoz, vagyis továbbra is vásárol majd Iránból kőolajat. Ha viszont Trump beváltja fenyegetését, miszerint mindenkinek választania kell, hogy az Egyesült Államokkal vagy Iránnal üzletel, akkor akár napi egymillió hordónyi olajkínálat is eltűnhet a világpiacról. (Mivel nyilván mindenki az USA-t választaná.)

 

 

Az is kérdés, hogy a Donald Trump által indított kereskedelmi háborúban milyen alkuk születnek. Kína például bármikor beáldozhatja az iráni olajimportot egy a kínai áruk szempontjából előnyös amerikai alku kedvéért. Ezzel az Egyesült Államok közelebb jutna a céljához, hiszen az iráni olaj egyik legnagyobb felvásárlója a kínai gazdaság. 

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre láthatóbb sebeket ejt Kínán a kereskedelmi háborúAz USA egyelőre sértetlen, Kína mutatói viszont máris romlani kezdtek a büntetővámok miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat Donald Trump egyesült államok gazdasági szankció Irán kőolaj Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.