Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. június 1. 12:23 Pénz, Vállalat

Vajnával sikerült, bevételben a TV2 lenyomta az RTL-t

Közel másfélszeresére növelte 2017-ben árbevételét a TV2 Zrt., aminek köszönhetően története során először megelőzte az RTL-t. Az Andy Vajna tulajdonában álló csoport tavaly 34,5 milliárd forintos forgalmat hozott össze, 11 milliárddal többet, mint 2016-ban. A gyors bővülés sem volt azonban elég ahhoz, hogy a vállalat eredménye nyereségbe forduljon. Igaz ezúttal legalább nem 7, csak 2 milliárd volt a veszteség.

A bevétel megugrása részben a fixen érkező, és rengeteg pénzt hozó állami hirdetéseknek köszönhető, ám a legnagyobb növekedést nem ezen a területen érte el a TV2. A csoport, amely Vajna érkezése után rengeteg új csatornát indított, tavaly közel 11 milliárd forintot gyűjtött be terjesztési díjként a kábelszolgáltatóktól. Ez pedig 7 milliárddal több, mint amennyit 2016-ban kaptak ilyen formában.

A magyarázat az, hogy korábban a törvényi szabályozás értelmében nem szedhetett a szolgáltatóktól pénzt sem az RTL, sem a TV2. Pedig a terjesztési díjnak elég hosszú története van Magyarországon. A kisebb tévéadók, amelyekhez viszonylag kevés pénz folyik be reklámokból, már jó ideje elsősorban abból élnek, amit a szolgáltatók fizetnek nekik. Amikor ezek a csatornák bekerülnek a UPC, vagy a Magyar Telekom egyik csomagjába, akkor ezek a vállalatok minden elért néző után fizetnek egy bizonyos (jellemzően néhány 100 forintos összeget) az adott csatorna működtetőjének.

Nos, ez az amit a két legnagyobb kereskedelmi csatorna után a törvényi szabályozás miatt jó ideig nem lehetett szedni. Pedig a TV2 és az RTL már hosszú idő óta küzd ezért, a TV2 előző tulajdonosai állítólag üzleti tervüket is a terjesztési díjra építették. A kormányzat azonban sokáig húzta a dolgot, és végül csak 2016 közepén módosítottak a szabályozáson. Ekkor a kisebbik kereskedelmi csatornát fenntartó csoport tulajdonosa már Andy Vajna volt.

Két éve így még nem lehetett teljesen látni, hogy mennyi pénzt hozhat az RTL-nek és a TV2-nek a terjesztési díj, hiszen 2016-ban csak az év felében, sőt inkább csak harmadában szedhették. Tavaly azonban már végig, ezért ugrott meg jelentősen az ebből származó bevétel.

 

A díjnak köszönhető nyolcmilliárdos többlet, és a reklámbevételek 4 milliárdos gyarapodása pedig piacvezetővé tette TV2-t*A TV2 Média Csoport Zrt. valójában tavaly év elején alakult a hasonló nevű Kft, illetve az Interaktív Televíziós Műsorkészítő Kft. összeolvadásával. A korábbi éveknél ez utóbbi két cég számait vettük figyelembe.. Már ami az árbevételt illeti, nézettségben ugyanis az RTL még mindig veri konkurensét.

Ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy hasonló növekedést tudjanak elérni, mint Andy Vajna csoportja. Bár a Magyar RTL Zrt. bevételei is nőttek*Az RTL nem részletezte bevételi számait, de szinte biztos, hogy részben szintén a terjesztési díjnak köszönhetően., de csak 22 százalékkal, így forgalma egy hajszállal elmaradt a TV2-jétől.

Más kérdés, hogy szemben versenytársával, az RTL-nek sikerült a 2016-os milliárdos veszteséget nyereségbe fordítani. A cég adózott profitja 1,22 milliárd forint volt, ami a legmagasabb az elmúlt négy évben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.