Mészáros Lőrinc is tízmilliárdokat bukik éppen Trump vámjai miatt
A 2008-as válság óta csak a covid-járvány kezdetén és az orosz-ukrán háború kirobbanását követően láthattunk olyan pánikreakciókat a tőzsdéken, mint ma, illetve már múlt csütörtök-pénteken is.
A pánikot Donald Trump vámintézkedései okozták. Ráadásul jelenleg megjósolhatatlan a folytatás, az amerikai elnök ugyanis annyira kiszámíthatatlan, hogy a piaci szereplők azt sem tudják, mivel számoljanak.
Számokban: a magyar tőzsde több mint 10 százalékos mínuszban nyitott hétfő reggel, az OTP pedig értékének 15 százalékát veszítette el a kereskedés első perceiben. Innen volt némi korrekció, de a BUX-index kicsivel 11 óra előtt is közel 7 százalékkal alacsonyabban állt, mint pénteken záráskor.
Nemcsak a magyar tőzsdén van pánik, a világon mindenhol hasonló a hangulat. Ázsiában a 2008-as válság óta nem volt akkora esés a börzéken, mint most, de a nyugati részvényidexek is zuhannak.
Az európai részvényeket összefogó Stoxx 600 index a kereskedés első két órájában 5-6 százalékkal járt a pénteki záróérték alatt, ami a covid óta a legnagyobb esés. Eközben a német irányadó mutató, a DAX 10 százalékos mínuszban nyitott.
Felülnézet: a pánikot az okozza, hogy Donald Trump múlt héten berobbantotta a vámháborút. Az amerikai elnök a világ minden országára 10 százalékos vámot vetett ki, az USA több fontos gazdasági partnerére, így például az EU-ra pedig ennél is nagyobbat.
Kína ellencsapásként 34 százalékos vámemelést jelentett be a teljes amerikai importra nézve, emellett 11 amerikai vállalatot kvázi szankciók alá helyezett. Az EU is ellenlépéseket helyezett kilátásba.
Reakciók: azt látjuk, hogy pánikszerűen kezdett el menekülni a pénz az elmúlt években inkább túrárazott piacról – mondta a G7-nek Elek Péter, a Biggeorge Fund portfoliómenedzsere.
A piaci szereplők is azt árazzák, hogy az a globális kereskedelem, amit eddig ismertünk, megszűnik, és ez egy borzalmas gazdasági lassulást hoz majd, az Egyesült Államokban és Európában konkrétan recessziót.
A legrosszabb, hogy megjósolhatatlan, mi következik. Egy ilyen bizonytalan környezetben, amikor naponta változik, hogy mennyi a vám, vagy van-e egyáltalán, akkor a cégek sem tudják, hogy mit, milyen mennyiségben és kinek tudnak majd eladni.
Elek Péter szerint az biztos, hogy a közeljövőben nagyon volatilis lesz a piac. Ebben benne van akár holnap egy 10 százalékos emelkedés is, de valószínűbb, hogy inkább marad a most látható irány.
Alulnézet: a legtöbb pénzt ma Magyarországon elég jó eséllyel Mészáros Lőrinc bukja. Az OPUS tőzsdei értéke jelenleg 35-40 milliárd forinttal alacsonyabb, mint péntek este, ebből a veszteségből pedig 15-18 milliárd jut az egykori felcsúti polgármesterre. A múlt hetivel együtt pedig még nagyobb a vesztesége.
A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.