(A szerző a CIB Bank elemzője. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)
Augusztusban a vártnál sokkal rosszabb adatok érkeztek az amerikai munkaerőpiaccal kapcsolatban, amelyek hatására fellángoltak a recessziós félelmek a világ legnagyobb gazdaságát illetően. Elsősorban az borzolta a kedélyeket, hogy a foglalkoztatottak száma júliusban jócskán elmaradt a piaci előrejelzésektől, míg a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékra emelkedett. Ez önmagában még nem jelentett volna eget rengető problémát, azonban ez a közlés aktivizálta az úgynevezett Sahm-szabályt.
Eszerint ha a munkanélküliségi ráta háromhavi mozgóátlaga fél százalékkal meghaladja a tizenkét havi mélypontot, akkor a gazdaság már recesszióba került. Az idő azonban egyelőre nem igazolja ezt a korábbi empirikus megfigyelést, így ez egy újabb olyan válságot előrejelző indikátor lehet, ami a Covid-krízis után csődöt mond.
Az elmúlt két hónapban az átfogó munkaerőpiaci statisztikák jóval erősebbek lettek a vártnál. Szeptemberben a mezőgazdaságon kívüli szektorokban jóval konszenzus felett, 254 ezerrel bővült a munkahelyek száma. Ráadásul az előző két hónap adatait is felfele korrigálták, így a harmadik negyedévben havonta átlagosan 186 ezer új munkahely jött létre. A munkaerőpiacon tehát komoly törés nem körvonalazódik egyelőre, ami recessziót jelezne.
Amit egyelőre tapasztalunk, az sokkal inkább egy elmozdulás az egyensúlyi munkaerőpiac irányába. Tény és való, hogy a munkaerőpiaci feszesség hónapok óta oldódik a tengerentúlon, de még mindig több a nyitott álláshely, mint ahány munkanélküli van. Eközben a munkanélküliségi ráta 4,1 százalékra csúszott vissza, az átlag órabérek növekedési üteme pedig 3,9-ről 4 százalékra gyorsult. Ez a bérdinamika még mindig jócskán meghaladja a korábbi évtizedekben tapasztaltakat, de ha a jelenlegi inflációt és termelékenységi növekményt figyelembe vesszük, már nem lehet elrugaszkodott értékről beszélni.
A munkaerőpiaci adatok tehát megerősítették, hogy nem látszik a recessziós kockázatok emelkedése, összességében a gazdaság a vártnál sokkal ellenállóbbnak bizonyult még a magas kamatkörnyezetben is.
A kockázatok mellett természetesen nem szabad elmenni. A meglévő geopolitikai és politikai kockázatok továbbra is erőteljesek, emellett nehéz megjósolni, milyen hosszú árnyéka lesz a sokáig fennálló igencsak szigorú monetáris kondícióknak (15 hónapig 5-5,5 százalékos volt az irányadó kamat). Az bizonyos, hogy a jegybanki szigor jóval kisebb hatást gyakorolt a gazdaságra, mint azt korábban várni lehetett. A monetáris transzmisszió hatékonysága elsősorban azért sérült, mert magas volt a fixált, rendkívül alacsony kamaton rögzített hitelek aránya. Ez viszont azt is jelenti, hogy a kamatemelések hatása csak késleltetve jelenik meg és sokkal hosszabb ideig tart.
A növekedés mögött a legnagyobb húzóerő egyértelműen a fogyasztás, azonban itt is lehet bőven sötét felhőket azonosítani. A fogyasztást alapvetően három tényező hajtja: magas foglalkoztatottság, erős bérdinamika és a magasan ragadó részvény- és ingatlanvagyon. A fejlett világot hosszú ideje jellemző feszes munkaerőpiac és a Covid-válság utáni tapasztalatok együttese arra ösztönzi a vállalatokat, hogy egyfajta tartalékolással éljenek az alkalmazott munkaerővel kapcsolatban, és az átmeneti keresleti visszaesést ne kövesse azonnali elbocsájtási hullám. Ez a fajta túlfoglalkoztatottság inkább az európai országokat jellemzi, mint a hagyományosan rugalmasabb amerikai munkaerőpiacot, de itt is tetten érhető. Ha pedig egyszerre érkezik egy nagyobb alkalmazkodási hullám a cégek részéről, az könnyen kilőheti az egyik támaszát a fogyasztás dinamikájának.
A másik kockázat ezzel kapcsolatban pedig egy részvénypiaci korrekció. A tengerentúlon a vagyonhatás igen jelentős, ha pedig nagy mértékben csökken a befektetések érteke, az azonnal meglátszik a fogyasztási hajlandóságon.
Mindezen kockázatok ellenére mi mégis sokkal inkább azt látjuk, hogy rövid távon akár még lendületet is vehet az amerikai gazdaság.
Ezek alapján pedig mi optimisták vagyunk a világ legnagyobb gazdaságának kilátásaival kapcsolatban. Idén és jövőre is 2,5 százalék környéki éves növekedést várunk, ami abszolút összhangban van az amerikai gazdaság potenciális növekedésével. Recessziós kockázatoknál mi sokkal nagyobb esélyt adunk egy ragadósabb inflációnak és egy szigorúbb monetáris politika fennmaradásának, főleg ha egy Trump 2.0 korszak beköszönt. Idén még jöhet két kamatvágás a FED részéről, hogy ne kerüljenek a „görbe mögé”, a jövő évi négy kamatvágás megvalósulását azonban már nagyobb kockázat övezi.
Pénz
Fontos