A hitelezést és az ingatlanpiaci forgalmat is élénkíti, hogy a kormány és a bankok megegyeztek az önkéntes kamatplafon januári csökkentéséről.
Mi történt? A Bankszövetség és a Gazdaságfejlesztési Minisztérium hétfői egyeztetésén döntés született arról, hogy január 1-jétől az újonnan megkötött szerződések esetében az önkéntes kamatplafon mértéke a lakáshitelek esetében (a teljes hiteldíjmutatóra, tehát a THM-re vonatkozólag) 7,3, a vállalati hitelek esetében 9,9 százalékra csökken.
- Abban is megállapodtak, hogy kkv-kra, vállalatokra vonatkozó kamatstop 2024. április 1-jei kivezetésével párhuzamosan a banki önkéntes kamatplafon intézménye is megszűnik.
Előzmények: a Gazdaságfejlesztési Minisztérium október elején jelentette be, hogy arra kéri a bankokat, hogy csatlakozzanak az önkéntes kamatplafonhoz.
- Az október 9-én életbe lépő plafon alapján a lakáshitelek THM-e nem haladhatta meg a 8,5, a céges hitelek kamata pedig a 12 százalékot. Október 9. előtt kínáltak még lakáshiteleket a piacon 10 százalék körüli vagy azt meghaladó THM-mel is – írja a Bank360.
Felülnézet: a magas hitelkamatok és a reálbércsökkenés hatására az idén nagyon lelassult a hazai ingatlanhitelezés, az idei második negyedévben csaknem 70 százalékkal kevesebb lakáshitelt vettek fel, mint egy éve ilyenkor.
- A teljes vállalati szegmensben lényegében megegyezett az előző év azonos időszakának szintjével a kihelyezett új hitelek volumene, a kkv-hitelek esetében viszont jelentősen, 31 százalékkal elmaradt attól.
Alulnézet: egy 20 millió forintos, 20 éves futamidejű, 10 évig fix kamatozású hitel törlesztője egy 450 ezer forint nettó jövedelemű hitelfelvevő esetében a jelenlegi piaci átlagnak számító 7,97 százalékos THM mellett 167 ezer forint körül van.
- Ez 7,3 százalékos THM-mel 158 ezer forintra csökkenne, ami összességében 1,9 millió forintos spórolást tenne lehetővé egy ilyen hitel esetében a Bankmonitor számítása alapján.
Tágabb kontextus: Az árverseny beindulásával a 7 százaléknál alacsonyabb kamatozású hitelek is megjelenthetnek majd a piacon.
- A Portfolio cikke szerint a THM-plafon csökkentését követően a kamatkedvezmény arányaiban jobban nő majd a hosszabb és nagyobb hitelek esetében.
Mi várható? Különösen azoknak lesz kedvező a kamatplafon-csökkentés, akik nem jogosultak az államilag támogatott lakáshitelekre Korponai Levente, a money.hu vezetője szerint, de az infláció csökkenése és a reálbérnövekedés visszatérése is a hitelpiac élénkülése felé hat.
- A hosszabb távú adatok alapján az alacsony lakáshitel-kamatok jelentősen növelik az adásvételek számát Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint, aki az idén várható 110 ezer után jövőre már legalább 120-130 ezer adásvételre számít.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFelhúzhatja a mélyből az ingatlanpiacot az új CSOK, de a demográfiai célokkal már nehezebb dolga leszA befagyott ingatlanpiacon az árak és a forgalom is nőhet az intézkedés hatására, de a tavalyi visszaesés után nehéz lesz feltornázni a születési rátát.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért van 600 ezer üres lakás az országban?A 2011-es népszámláláshoz képest több mint duplájára nőtt az országban a nem lakott lakások száma. Utánajártunk, hogy miért.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem biztos, hogy akkora büszkeség a saját tulajdonú lakásban élők magas arányaA saját tulajdonú ingatlanokban élők magas arányát a kormány sikerként tartja számon, pedig az nem jelent minden esetben megnyugtató lakhatási megoldást.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Pénz bank hitelezés ingatlan ingatlanpiac kamatplafon Olvasson tovább a kategóriában