Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2022. december 5. 18:52 Pénz, Világ

Bevasalná a távozás árát a vagyonadó elől menekülő milliárdosokon a norvég kormány

A baloldali norvég kormány további adókkal nehezítené meg, hogy a gazdag norvégok elhagyják az országot és ezzel elkerüljenek adóterheket.

Vagyonadó Európában: Európában összesen még két országban van a norvéghoz hasonló vagyonadó – Spanyolországban és Svájcban –, és csak további három országban van részleges, csak meghatározott vagyonelemekre vonatkozó vagyonadó: Franciaországban, Olaszországban és Belgiumban.

Előzmény: tavaly két nagy tekintélyű professzor közös könyvben állította azt, hogy a norvég társadalmi egyenlőtlenség sokkal nagyobb, mint korábban gondolták a hivatalos statisztikák alapján: a jövedelmi különbségek nagyjából olyan nagyok, mint az Egyesült Királyságban vagy Franciaországban.

Mi történik most Norvégiában? A tavaly hivatalba lépett baloldali kormány folyamatosan növeli a leggazdagabbak adóterheit, aminek következményeként egyre több gazdag norvég költözik más országba, vagy fontolgatja az ország elhagyását. Erre válaszként a norvég kormány bejelentette: tovább növeli az „exitadókat”, és szigorít a szabályozáson.

Mit jelent ez? Például azt, hogy teljesen eltörlik a nem realizált (egyebek mellett részvényárfolyam-) nyereségekre vonatkozó ötéves exitadólimitet, sőt, a szabályokat kiterjesztik a tulajdon közeli családtagra történő átruházására is, azonnali hatállyal. Mindemellett a kormánypártok további 6 százalékponttal, 37,8 százalékra növelnék az osztalék és nyereség adóját, és keresik a további lehetőségeket, hogy minden Norvégiában szerzett vagyonelem után Norvégiában fizessen adót az is, aki elhagyja az országot, vagy más országban is vannak érdekeltségei.

Személyes példa: a többszörös olimpiai és világbajnok síelő, Bjørn Dæhlie a 2021-es kormányváltás után költözött más országba.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA gazdag németek megmagyarázzák, miért nem lenne jó senkinek a vagyonadóRengeteg német családi vállalkozás ellenzi a vagyonadó újbóli bevezetését Németországban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre több ország próbálja vagyonadóból pótolni a járvány miatt kieső bevételeketArgentínában és Bolíviában már kivetették, több amerikai államban és európai országokban pedig szó van az elmúlt időszakban újra népszerűvé váló adónem bevezetéséről.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMinden eddiginél nagyobb lendülettel térhet vissza a vagyonadóÉvi 2-8 százalékos adót vetnének ki a dollármilliárdosok vagyonára a demokraták esélyes elnökjelöltjei. Az USA-nak meg is vannak az eszközei, hogy beszedjék.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ norvégia vagyon vagyonadó Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.