Viszonylag gyakori helyzet volt idehaza, hogy a szokásosnál hosszabb sorba kellett beállni, ha pénzt akart felvenni az ember egy bankautomatából a járvány első hulláma alatt. Ezt az érzést utólag a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzése (pdf) is megerősítette, amely szerint márciusban 190 milliárd forinttal több készpénzt vettünk fel az átlagosnál.
Ezt követően áprilisban már csak 37, májusban 26 milliárd forint volt a többlet, a nyári hónapokban pedig ennél is közelebb került a forgalom az átlagoshoz (az elemzés augusztus végéig követte nyomon a folyamatokat). A tanulmány nemzetközi kitekintő részéből az látszott, hogy arányaiban hasonló történt az Egyesült Államokban, az eurózónában és Csehországban is, a lengyelek viszont a nyári hónapokban is úgy vették magukhoz a bankókat, mintha a bankrendszer közeledő összeomlásától tartanának.
A helyzet a járvány második hullámában sem változott, sőt. Ahogy a money.pl írja, az országban forgalomban lévő készpénzállomány az idei első tíz hónapban annyival bővült, mint a megelőző négy évben összesen. Az egyik legnagyobb lengyel pénzintézet, a Bank Pekao Twitter-bejegyzésében pedig az látható, hogy októberben ismét megugrott a készpénzforgalom, bár azért a márciusi-áprilisi szintet még messze nem érte el.
Jak obostrzenia epidemiologiczne, to gromadzimy zapasy. Także pieniędzy. W październiku największy miesięczny przyrost gotówki w obiegu od kwietnia. pic.twitter.com/Kj0xwquovv
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) November 24, 2020
Mi lehet ennek az oka? A lap által megkérdezett elemző szerint részben az óvatosság, illetve az a meggyőződés, hogy bizonytalan gazdasági helyzetben nem árt, ha az embernél kellő mennyiségű készpénz van. Emellett bizonyos előírásokat, korlátozásokat is könnyebb lehet ezáltal megkerülni, hiszen nem feltétlenül marad nyoma a tranzakciónak.
Érdekes színfolt, hogy miközben a fejlett világ jegybankjai – az MNB-t is beleértve – sokat tesznek a készpénzhasználat visszaszorítása, az elektronikus fizetések népszerűbbé tétele érdekében, a lengyel nemzeti bank nem különösebben lelkes ezen a téren. Adam Glapinski jegybankelnök a nemzeti készpénzbiztonsági stratégia bemutatása alkalmából arról beszélt, hogy bár támogatják az elektronikus fizetéseket, nem feledkeznek meg arról az alapról, amely biztosítja az emberek számára a szabadságot, vagyis a készpénzről. Hozzátette, a járvány alatt a készpénz nemcsak fizetési eszközként funkcionál, hanem az ország stabilitását is szolgálja.
Pénz
Fontos