(A szerző a HOLD Alapkezelő senior privát vagyonkezelője, az Alapblog szerzője.)
Be kell kapcsolni a biztonsági öveket és feltölteni a pszichológiai raktárakat, ez nem egy hónapos történet lesz.
Mivel a nagy(obb) válságok lélektanukat és tőkepiaci viselkedésüket tekintve nagyon hasonlók, ezért sokat lehet a korábbiakból tanulni arra nézve, hogy mit is lesz érdemes csinálni a mostaniban. Erről fog szólni ez a cikksorozat.
A tőkepiac általában felfelé és lefelé is túlreagálja a reálgazdaság által adott ingereket. André Kosztolányi klasszikus analógiája a kutyáról és a gazdaságról jól jellemzi ezt. A példa szerint a reálgazdaság és a tőkepiac úgy mozog együtt, mint a pórázon sétáltatott kutya és a pórázt tartó gazdája. A reálgazdaság a gazda, a tőkepiac pedig néha a gazda elé, néha a gazda mögé szaladó kutya, ami akármennyire szaladgál előre-hátra, a póráznál távolabb sosem tud eltávolodni a reálgazdaságtól.
Érdemes az analógiát kibővíteni néhány megállapítással.
- Általában, amíg a reálgazdaság (mint gazda) a maga ütemében mozog, addig a kutya a gazda várható mozgására előre reagál. Vagyis előreszalad, ha azt gondolja, hogy a gazda gyorsítani fogja lépteit, és visszaszalad, ha a gazda lassulására számít. Sőt hátrarohan, ha a gazda megfordulására (ha úgy tetszik, a globális GDP nominális csökkenésére) számít, figyelembe véve azt is, hogy az aktuális információk alapján mekkora fordulat várható. Ha nagy, akkor akár akkorát is szaladhat visszafelé, hogy megrántva a pórázt gyorsabb megállásra kényszerítheti a gazdaságot.
- Fontos, hogy a kutya nem (vagy nem csak) a már megtörtént eseményekre reagál, hanem minél jobban megpróbálja megismerni gazdája éppen aktuális hangulatát és mozdulatait – hiszen bőven több mint száz éve sétálnak már együtt -, és a gazda általa várt jövőbeli mozgását reagálja le (sokszor túl).
- Szintén fontos, hogy mindig az aktuális információk alapján dönti el, hogy meddig és merre szaladjon. Így, ha új információ kerül elő (például váratlanul tüsszent egyet a gazda), akár pillanatok alatt is újraértékeli a helyzetet, és jelen helyzetben fülét-farkát behúzva rohanhat vissza az azelőtt boldogan előre szaladgáló kutya.
- A kutya gyors reagálású és igen jó megfigyelő, hiszen több százmillió befektető és kereskedő robot folyamatosan változó véleményét figyelembe véve másodpercről másodpercre találja ki, hogy merre lépjen. Míg rövid távon a póráz hossza és saját idegessége is erősen beleszól a viselkedésébe, addig hosszú távon mégiscsak a gazda mozgása határozza meg az irányát és trendjét.
A mostani tőkepiaci hangulat jól mutatja, hogy mekkorát tud változni a tőkepiaci befektetők véleménye a reálgazdaság jövőbeli irányával kapcsolatban. A cikk következő részeiben éppen ezeket a hatásokat fogom személetesen kifejteni, az analógiát folytatva. Érdemes lesz követni.