Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. április 1. 12:41 Pénz

Imádják a magyar közbeszerzések sztárjai Mészáros Lőrinc horvát focicsapatát

Egymást váltják a magyar, illetve Magyarországon is aktív építőipari cégek az eszéki focicsapat szponzorfalán, amióta Mészáros Lőrinc lett a tulajdonos. Most éppen öt ilyen társaság támogatja az együttest, de az elmúlt szűk három évben további négy cég logója tűnt fel a szponzorok között az NK Osijek honlapján.

Az nem meglepő, hogy a Mészáros és Mészáros Kft. és a Duna Aszfalt a támogatók között van, előbbi ugyanis a klubtulajdonos Mészáros cége, míg utóbbi a korábbi felcsúti polgármester barátjának és állandó üzlettársának, Szíjj Lászlónak az érdekeltsége. A többi támogató azonban – legalábbis  normál piaci körülmények között – furcsa lenne, hasonló profilú cégek ugyanis ritkán támogatnak egy sportcsapatot, és különösen nem pénzeli senki a konkurense együttesét.

 

A hazai építőiparban azonban – legalábbis ezen a szinten – elég korlátozottan érvényesülnek csak a piaci viszonyok. Az érintett cégeknek a legnagyobb megrendelője az állam, amelyhez Mészáros Lőrinc ezer szállal kötődik, így ezek a vállalatok elég gyakran Mészáros vagy Szíjj érdekeltségeivel közösen nyernek el sokmilliárdos állami megbízásokat.

Az Eszék egyik legkitartóbb szponzora például a Belfry, amely*Korábban TRSZ Kft.-ként. lényegében a tulajdonosváltás óta támogatja a klubot. A cégről korábban sokat nem lehetett tudni, egy éve azonban lapunk megírta, hogy a magyar leányvállalata addig 60 milliárd forintnyi állami megrendelést kapott, és ezeken az elérhető adatok szerint szinte kizárólag Mészáros Lőrinchez köthető alvállalkozókkal dolgoztak. Ráadásul az osztrák Belfry-nek épp Eszéken van közös cége a Duna Aszfalttal.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMészáros Lőrinccel együtt dübörög az osztrák ügyvéd nevére bejegyzett, 60 milliárddal kitömött csodacégA Belfry-cégek rakétához hasonlítható karriert futottak be az utóbbi hónapokban a magyar közbeszerzésekben. Nem nehéz kikövetkeztetni, ki állhat a cég mögött.

 

A jelenleg is aktív támogatók között ott van még az állami tendereken a Belfry-vel gyakran konzorciumban induló, és a székesfehérvári stadiont is jegyző osztrák Strabag, illetve a felcsúti fiókteleppel is rendelkező, több aréna kialakításában is résztvevő Pharos ’95 Kft. is. Ők azonban csak néhány hónapja tűntek fel a szponzorfalon: a Pharos tavaly év végén, az osztrákok pedig csak 2019 elején*Igaz, a Strabag 2017-ben pár hónapra már megjelent a támogatók között, de aztán hirtelen el is tűnt a listáról..

Ez persze nem jelenti azt, hogy korábban az Osijeknek nélkülöznie kellett volna a magyar, illetve az osztrák építőiparból érkező kunamilliókat. A 190 milliárdos Puskás aréna egyik kivitelezője, a korábban Szíjj érdekeltségébe tartozó Magyar Építő Zrt. logója például a kezdetektől, 2016 augusztusától szerepelt a klub honlapján. Ez egyébként épp az az időszak volt, amikor a Puskás építésére kiírt tender zajlott: a 2016 végén elindított közbeszerzésen 2017 tavaszán hirdettek eredményt, és akkor írták alá a szerződést is.

A Magyar Építő mellett a másik ágazatbeli szponzor ekkor az a WHB csoport volt, amely egy évvel korábban nagyjából 3 milliárd forintért kivásárolta Orbán Viktor miniszterelnök vejét az azóta sok gondot okozó Elios Zrt.-ből. A WHB később a Magyar Építőben is részesedést szerzett (Szíjj Lászlótól), és a két cég ezután a tranzakció után szállt ki az Eszék mögül.

Az NK Osijek szponzorfala most

Sokáig azonban ekkor sem kellett nélkülöznie a magyar építőipari közbeszerzések sztárjait a csapatnak. Előbb a régi Puskást Stadiont bontó Föld Trans 2001 Kft. állt be mögéjük, majd megérkezett a másik nagy osztrák csoport, a Swietelsky is. Előbbi tavaly augusztusban tűnt el a szponzorfalról, míg utóbbi az idén év elején.

Az építőipari szponzoroknak egész biztosan komoly szerepe volt abban, hogy az NK Osijek bevételei kilőttek Mészáros Lőrinc érkezése után. A csapat már 2017-ben is nyolcszor annyi pénzből gazdálkodhatott, mint öt évvel korábban, ám az Eszék nem a horvát, hanem a magyar modellt követi.

 

A növekedés motorja ugyanis nem a sikeres utánpótlásnevelés és a játékosok eladásából származó bevétel volt, mint a legsikeresebb horvát kluboknál, hanem a szponzori pénzek megugrása. Ilyen forrásból 2017-ben közel 65-ször annyi folyt be, mint egy évvel korábban.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBeindult a biznisz Mészáros Lőrinc horvát focicsapatánálRekordigazolással keresett 1,2 millió eurót a leköszönő felcsúti polgármester csapata, de az Eszék még mindig a magyar modell szerint működik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz belfry Duna Aszfalt eszék Mészáros és mészáros NK Osijek Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.