Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. február 21. 13:09 Pénz

Nőttek a fizetések, de a többség még mindig alig jön ki a pénzéből

Év végén sem tört meg a keresetek növekedésének üteme, így 2018 egészében a bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 11,3 százalékkal nőtt a KSH ma publikált adatai szerint. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete*a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél 329 900 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 341 600 forint volt. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó kereset 306 500 forint volt.

 

A családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 219 400 forint volt. A kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlagot 228 ezer forintra becsüli a KSH.

 

Az infláció tavaly 2,8 százalék volt, így a reálkereset 8,3 százalékkal emelkedett.

A trendek fényében nem meglepő a piackutató Nielsen szintén ma publikált felmérésének eredménye, miszerint a magyarok 46 százaléka úgy véli, jobban áll anyagilag, mint öt éve. Ez magasabb, mint a 37 százalékos európai arány, az 58 százalékos világátlagtól ugyanakkor elmarad. Európán belül a románok helyezkednek el a skála pozitív végén 61 százalékkal, a másikon pedig az olaszok 17-tel.

Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a többség ne ütközne anyagi korlátokba.

A magyarok mindössze 2 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szabadon költheti a pénzét. Ez csupán ötöde az európai átlagnak, és jócskán elmarad a globális 15 százaléktól is. Ennél sokkal népesebb az a tábor, aki „kényelmesen kijön” a pénzéből: idehaza százból 44-en tartoznak ide, szemben a 42 százalékos európai átlaggal.

A magyar megkérdezettek több mint felének (54 százalékának) azonban még mindig csak az alapvető megélhetésre elég a pénze. Európában ez az arány 48 százalék, a világátlag pedig 32 százalék.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz átlagkereset fizetés KSH Nielsen Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.