Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. január 21. 15:03 Pénz

Van otthon legó? Lehet, hogy ez életed legjobb befektetése

Első hallásra furcsa eredménnyel állt elő egy orosz kutató. Viktorija Dobrinszkaja eredményei szerint az 1985 és 2015 közötti időszakban a legókészletek átlagosan évi 11 százalékos megtérülést hoztak, ami több, mint az amerikai nagyvállalati részvényeké és kötvényeké, valamint az aranyé.

Ez már csak azért is meglepő, mert régi legókat – hacsak valaki nem eleve befektetési céllal vette, ami korábban aligha fordult elő tömegesen – értelemszerűen csak használt állapotban lehet eladni. Ez általában csökkenti a tárgyak értékét, de ebben az esetben ez nincs így, sőt. A Bloomberg cikke említ egy extrém példát: a Csillagok háborúja tematikájába ágyazott Darth Revan-szettet 2014-ben mindössze 3,99 dollárért dobták piacra, egy évvel később viszont már 28,46 dollárért kelt el egy az eBayen. Ez 613 százalékos hozamnak felel meg.

Mindez komolytalannak hangzik, de a még mindig alacsony kamatkörnyezetben egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy befektetők tényleg fantáziát lássanak a dologban. Az Egyesült Államokban van például olyan befektetési szolgáltató, amely vállalatok elleni perekre gyűjt forrást, arra számítva, hogy az ügyet lezáró peren kívüli egyezségen kaszálni fog.

A PhD-fokozatát a London School of Economics-en megszerző orosz kutatónőnek egy mindennapi élethelyzet adta az ötletet: a fia nagyon szeret legózni. A befektetési módszerekről rendszeresen publikáló szakember ennek kapcsán került kapcsolatba olyan befektetőkkel, akik a játékszettek adásvételével elérhető nyereségről cseréltek eszmét.

Viktorija Dobrinszkaja mintegy 2000, 1981 és 2014 között forgalomba hozott szett eredeti árát gyűjtötte össze, és összevetette azzal, amennyiért 2015-ben elkeltek a másodpiacon. Eredményei szerint 

kiemelkedően jól teljesítettek a kicsi, legfeljebb 113 elemből álló készletek, évi 22 százalékos hozammal.

Tematika szerint a szuperhősökkel, Batmannel és Indiana Jones-szal kapcsolatos készletek hozták a legnagyobb nyereséget. A Simpson családhoz kapcsolódó legók viszont egyedüliként veszítettek az értékükből, átlagosan 3,5 százalékot.

Az újabb szettek magasabb hozamot biztosítanak, mint a régebbiek, ami már elképzelhető, hogy a legóbefektetők megjelenésének hatását tükrözi. Számukra különösen vonzó lehet, hogy a készletek másodpiaci árának alakulása nem mutat összefüggést a gazdasági válságokkal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért nem kapták meg a rászoruló gyerekek a több tonna hamis legót?Sokan a hamisítványnak is örülnének, de nem lehet garantálni, hogy a játék biztonságos, ezért a darálógépben végezték az építőkockák.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz befektetés legó megtérülés Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Nagy Zsolt
2023. május 27. 17:32 Pénz, Világ

Orbánék új barátja élőben mutatja meg, hogy kell nagyban Monopoly-t játszani

A háború után meglóduló energiaárak alaposan kitömték a katari államkasszát, és a pénzt nem restek részben a külpolitikai céljaik mentén befektetni.

Trippon Mariann
2023. május 27. 13:03 Pénz

Fordul a kamatciklus a világban?

Az előző időszak masszív kamatemelései után a fejlett gazdaságokban tetőzött vagy hamarosan tetőzik a szigorítási ciklus, a piacok már a várható kamatcsökkentésekre fókuszálnak.

Hajdu Miklós
2023. május 26. 12:35 Közélet, Pénz

Olyan rossz állapotban van a magyar költségvetés, hogy az már a befektetőknek is kezd feltűnni

A rezsicsökkentés, az egykulcsos jövedelemadó és a gazdasági növekedés beáldozása is felmerül a költségvetés egyensúlyának megőrzésére vonatkozó lehetőségek között.

Fontos

Pintér Róbert
2023. május 29. 13:17 Tech

Négy tanács ahhoz, hogy ne vegye el a munkánkat a mesterséges intelligencia

Az autóval sem akarunk versenyt futni, ebben az esetben is az visz előre, ha azt tanuljuk meg, hogy hogyan tudjuk jól irányítani az új technológiát.

Mészáros R. Tamás
2023. május 29. 04:33 Világ

Megtérülő ravaszság vagy felesleges kockázat Orbánék stratégiája a külgazdaságban?

A befektetések egyre inkább „baráti" országokban koncentrálódnak, Európában Kína szerepe csökken, Amerikáé nő. Magyarország kilóg a sorból, ami egyes értelmezések szerint ravasz, mások szerint kockázatos dolog.

Banyár József
2023. május 28. 17:35 Élet

A gyermeknevelés luxussá vált, ezt akartuk?

A jövő nemzedék felnevelése a társadalom egyik legfontosabb befektetése, de ezt mintha senki sem akarná tudomásul venni, amikor a gazdaságról vagy a nyugdíjrendszerről van szó.