Újra komolynak tűnő, de váratlannak semmiképpen sem nevezhető fejlemény van a kriptopénzek piacán: a tavaly év végi elmebeteg tempójú emelkedés után most szabadesés bontakozott ki. A Bitcoin 24 óra leforgása alatt húsz százalékot vesztett értékéből, a többi, kevésbé ismert kriptovaluta és -zseton 30-40 százalékkal ér kevesebbet.
A Bitcoin ára átvitte a lélektani tízezer dolláros szintet, ami a december 17-i húszezer dolláros eddigi csúcshoz képest ötven százalékos esés (normális esetben az ilyen “lélektani szinteknek” nincs semmi értelme, a Bitcoin esetében viszont, mivel korábban sem a fundamentális, sem a technikai tényezők nem érdekelték a befektetőket, ezért azt lehet mondani, hogy kizárólag a lélektani tényezők a fontosak).
De az egész kriptopiac is hasonló mértékben szenved, a befektetők szinte válogatás nélkül menekülnek. A teljes kripto-univerzum 49 százalékot vesztett értékéből az eddigi csúcs óta (832 milliárd dolláról 429 milliárdra esett, ami még mindig elég sok pénz).
Ilyen egyébként volt már, a Bitcoin korábbi, a mostanihoz hasonlóan hektikus korszakában már több 70-80 százalékos esés is történt, mégis mindig visszajött belőle. A mostani esést látszólag távol-keleti hírek – a kínai, a dél-koreai és az orosz hatóságok bejelentett szigorításai – váltották ki, de egyébként ért már egy nagyobb profitrealizálási hullám.
Ugyanebben az időben a másik tavalyi sztárbefektetés-kategória, a Mészáros-részvények is esni kezdtek. A Konzum 2905 forinton, az Opus 584 forinton is megfordult ma, ami 16, illetve 19 százalékkal alacsonyabb, mint az egy héttel ezelőtti árfolyam.
Hogy ez véletlen, vagy valami köze mégis van egymáshoz a két tavalyi érthetetlen sikerbefektetés hirtelen gyengélkedésének, azt lehetetlen megmondani. A kriptopénzekhez hasonlóan a Mészáros-részvények mögött is főleg lélektani tényezők állnak – tehát a bizalom, hogy a kormányhoz közeli cégbirodalom újabb és újabb eszközökhöz fog olcsón hozzájutni -, azokban viszont az utóbbi napokban nem volt érdemi változás.
Pénz
Fontos